Spotkanie folklorystyczne Orkiestry OSP z zespołem „Leszczyniacy”

Na folklorystyczne spotkanie muzyczne zaprosiła w niedzielę 3 lipca Orkiestra Dęta OSP Lubartów. Gościnnie wystąpił Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” ze Świdnika. To zapowiedź dobrej współpracy, która już niebawem zaowocuje kolejnymi koncertami.

leszczyniacy-osp-lubartow_10

Koncert zaplanowano na zrewitalizowanym Rynku II w Lubartowie, intensywne opady deszczu zdecydowały jednak o konieczności przeniesienia tego wydarzenia do budynku Lubartowskiego Ośrodka Kultury. Publiczność usłyszała tradycyjne melodie ludowe, do których na scenie wystąpili „Leszczyniacy” w barwnych, bogatych strojach. Lubartowianie mieli wyjątkową okazję oglądać pierwsze tego typu widowisko w wyremontowanym budynku dawnej Hali Targowej.

Po koncercie muzykom i tancerzom osobiście dziękował obecny na tym wydarzeniu Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki. Specjalne podziękowania przekazał na ręce kierowników Zespołu „Leszczyniacy” – Lecha i Beaty Leszczyńskich.

Prezes Orkiestry OSP Lubartów, Monika Stężycka, zapowiedziała dalszą współpracę z Zespołem ze Świdnika, dziękując za udany, wspólny występ. Lubartowska Orkiestra, muzyczny ambasador naszego miasta, zagrała pod batutą kapelmistrza Andrzeja Zaręby.

Koncert został dofinansowany ze środków Miasta Lubartów.

 

Aleksandra Jędryszka

 

Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” Państwowej Szkoły Muzycznej im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku powstał w 1984 roku.

Założycielem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest mgr Lech Leszczyński. Kierownikiem muzycznym i wokalnym jest mgr Beata Leszczyńska.

Głównym celem działalności jest roztańczenie i rozśpiewanie dzieci i młodzieży oraz uwrażliwienie ich na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy około 140 osób, a dotychczas tańczyło w nim juz ponad 500 osób.

Zespół ma piękne, barwne i bogate stroje z różnych regionów naszego kraju. W swoim repertuarze posiada pieśni, melodie, tańce regionalne z regionu i makroregionu lubelskiego – lubelskie i biłgorajskie, z innych regionów (rzeszowskie, sądeckie, śląskie, orawskie, kaszubskie, kurpiowskie, opoczyńskie) jak również narodowe (Krakowiak, Mazur, Polonez, Kujawiak, Oberek).

Tancerzom towarzyszy znakomita dziecięca kapela, która w 1994 roku biorąc udział w „Scenie Amatora” zdobyła specjalne wyróżnienie oraz nagrodę.

Zespół wielokrotnie koncertował na terenie Świdnika, Lublina, województwa lubelskiego oraz poza jego granicami. Koncertował w 20 krajach na 4 kontynentach. Brał udział w rejonowych i wojewódzkich przeglądach Szkolnych Zespołów Artystycznych zdobywając wielokrotnie Puchar Kuratora Oświaty, brał udział w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Lublinie, których był współorganizatorem, dał szereg koncertów na cele dobroczynne, m.in. dla dzieci specjalnej troski, „Dzieci Dzieciom”, „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, koncerty organizowane przez Unesco-Unicef oraz Kapitułę Orderu Uśmiechu.

leszczyniacy-osp-lubartow_13 leszczyniacy-osp-lubartow_12 leszczyniacy-osp-lubartow_11 leszczyniacy-osp-lubartow_14 leszczyniacy-osp-lubartow_15 leszczyniacy-osp-lubartow_16 leszczyniacy-osp-lubartow_17 leszczyniacy-osp-lubartow_18 leszczyniacy-osp-lubartow_19 leszczyniacy-osp-lubartow_20 leszczyniacy-osp-lubartow_23 leszczyniacy-osp-lubartow_24 leszczyniacy-osp-lubartow_22 leszczyniacy-osp-lubartow_21 leszczyniacy-osp-lubartow_25 leszczyniacy-osp-lubartow_26 leszczyniacy-osp-lubartow_27 leszczyniacy-osp-lubartow_28 leszczyniacy-osp-lubartow_1 leszczyniacy-osp-lubartow_2 leszczyniacy-osp-lubartow_3 leszczyniacy-osp-lubartow_4 leszczyniacy-osp-lubartow_6 leszczyniacy-osp-lubartow_7