Spotkanie z górską pasją w LOK. „Tak jak Bartek walczy z górą, ja walczę o życie”

O swojej pasji górskiej opowiadał 24 lutego pochodzący z Lubartowa alpinista Bartłomiej Bednarczyk, który wraz z bratem Jakubem chce zdobyć 8 -tysięcznik w Himalajach. Wydarzeniu towarzyszyła akcja charytatywna na rzecz ciężko chorego lubartowskiego sportowca Waldemara Kanadysa.

Było to pierwsze wydarzenie z cyklu prowadzonego przez Lubartowski Ośrodek Kultury pod nazwą „Spotkania z Pasją”.

„Lubartowiak” wielokrotnie publikował relacje braci Bednarczyk z wypraw wysokogórskich. –  Stworzyliśmy projekt Mate Mountains, którego głównym celem jest zdobycie 8 – tysięcznika w Himalajach – Czo Oju. Do tego celu dochodzimy etapowo szkoląc się w niższych górach – Alpach, Kaukazie – mówił Bartłomiej Bednarczyk na spotkaniu w LOK.

Bracia maja na swoim koncie zdobycie między innymi szczytu Elbrus w Rosji (5642 m n.p.m), Kazbek (5033 m n.p.m.), Mont Blanc we Francji, Gran Paradiso we Włoszech czy Wildspitze w Austrii. 14 grudnia 2018 roku zdobyli najwyższy szczyt Maroka i Afryki Północnej – Jebel Toubkal (4167 m n.p.m).

Skąd wzięła się pasją górska? – Na pierwsze wyjazdy w góry zabierała nas ciocia – wspomina Bartek Bednarczyk. – Moja prawdziwa pasja górska rozpoczęła się znacznie później, po zwykłym wyjeździe w Bieszczady ze znajomymi.

Zdaniem alpinisty wiedza o górach w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. –Bijemy rekordy akcji ratunkowych. Turyści są nieprzygotowani, nie mają wiedzy – mówił podczas prelekcji pt.” Szlakiem górskich marzeń. Jak rozpocząć przygodę z górami…”

24 lutego w Lubartowskim Ośrodku Kultury otwarto również wystawę fotografii wysokogórskich autorstwa Bartłomieja Bednarczyka. Zdjęcia można zakupić do końca tygodnia, a dochód z nich zostanie przeznaczony na leczenie Waldemara Kanadysa, lubartowianina cierpiącego na rzadki nowotwór płuc.
To co mnie łączy z Bartkiem, to pasja do gór. Tak jak Bartek walczy z górą, ja walczę o życie. Kiedy rozpoczęła się zbiórka, jestem zobowiązany do tej walki – mówił Waldemar Kanadys na spotkaniu w LOK.

Katarzyna Wójcik