„STOP  PIJANYM  KIEROWCOM”

„Stop pijanym kierowcom” to akcja przeprowadzona w dniu 21.05.2022 r. przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Lubartowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Alwernia. Akcja została przeprowadzona podczas 13. Kapucyńskiego Pikniku Motocyklowego, który odbył się na placu przy Pałacu Sanguszków w Lubartowie. Podczas tego wydarzenia młodzież rozdawała osobom  przybyłym na tę imprezę materiały Krakowskiej Akademii Profilaktyki zakupione przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Rozdawane przez młodzież ulotki i broszury zawierały informacje dotyczące negatywnych skutków wsiadania za kierownicę po spożyciu alkoholu.

Tego typu kampanie profilaktyczne są potrzebne, o czym świadczą statystyki. Obecnie statystyczny Polak wypija rocznie 9,55 litra 100% alkoholu. To więcej niż w oficjalnych statystykach PRL (w latach 1979–1980 powyżej 8 litrów). Stres i napięcie sprawiają, że wiele osób często sięga po alkohol. Policja codziennie odnotowuje przypadki nietrzeźwości na drogach, nieustannie dochodzi do śmiertelnych wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców.

Mamy nadzieję, że nasza akcja i zaangażowanie zwrócą uwagę na skalę problemu i przyczynią się do zmniejszenia ryzykownych zachowań na drodze.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubartowie