Straż pożarna radzi i ostrzega

Ferie ! Zima ! Lubisz jeździć na łyżwach, prawda ? Niby wszystko jest super ale rozwaga i odpowiedzialność p nad wszystko. Uprawiaj ten wspaniały sport w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Unikaj sadzawek, stawów, jezior i rzek. Jeżeli jednak w twojej miejscowości nie ma sztucznego lodowiska, upewnij się, że lód, po którym masz zamiar się ślizgać, został sprawdzony przez dorosłych i nie kryje przykrych niespodzianek. (przerębla, zbyt cienkiej tafli lodowej). Bardzo często zdarza się, że lód na sadzawkach czy jeziorach ma powycinane przeręble (np. przez wędkarzy) i chwila nieuwagi może kosztować w najlepszym przypadku przemoczenie w lodowatej wodzie. Należy także unikać sytuacji, w których znaleźlibyśmy się sami na nienadzorowanej ślizgawce (starajmy się być w grupie, aby w przypadku ewentualnego załamania się lodu była możliwość wezwania pomocy przez np. kolegę czy koleżankę). Wychodząc na ślizgawkę zawsze podajmy osobie dorosłej dokładne miejsce naszego pobytu. Zawsze! chcąc wejść na pokryty lodem zbiornik wodny weź pod uwagę możliwość załamania się lodu pod tobą.  Jeśli lód się pod tobą załamie postępuj w następujący sposób: Nie wykonuj gwałtownych ruchów.
Natychmiast wołaj o pomoc. Spróbuj wydostać się na lód w kierunku, z którego przyszedłeś. W tym celu załamuj przed sobą lód tak daleko jak będzie to możliwe. Jeśli lód nie będzie się już załamywał wydostań się na niego. Po lodzie poruszaj się czołgając, a w miarę jak lód będzie grubszy na czworakach. Znajdź ciepłe schronienie najszybciej jak to jest możliwe. Jeśli nie możesz wydostać się na lód, wołając o pomoc pozostań nieruchomy. Ograniczysz w ten sposób straty ciepła z organizmu. Jeśli zauważyłeś, że pod kimś załamał się lód:
Alarmuj!
Posłuż się długą liną, gałęzią, ubraniem lub czymkolwiek innym, czym mógłbyś wyciągnąć poszkodowanego. Do osoby będącej w wodzie podchodź na czworakach, czołgając się lub pełzając, unikając wejścia na cienki lód.
Po wyciągnięciu osoby z wody udziel pierwszej pomocy:
Jeśli osoba może się poruszać, zmień jej jak najszybciej ubranie na suche lub chociaż  wyżmij to, które ma na sobie mokre.
Jeśli osoba jest nieprzytomna lub nie może się poruszać, unikaj niepotrzebnego jej przemieszczania.
Nie zdejmuj z niej mokrych rzeczy.
W celu ochrony przed utratą ciepła okryj ją kocem lub jakimikolwiek ubraniami.
Poczekaj na przyjazd karetki pogotowia.
JEŚLI ZAUWAŻYŁEŚ WYPADEK NA WODZIE, W WYNIKU KTÓREGO ZAGROŻONE JEST ŻYCIE LUDZKIE, ALARMUJ SŁUŻBY RATOWNICZE ? 112 LUB 998, 999, 997.