Studenci z Chin i Hiszpanii w II LO

W pierwszych tygodniach września II Liceum Ogólnokształcące im. P. Firleja w Lubartowie gościło w swoich murach Emilia Davida Rodrígueza Amigo z Hiszpanii oraz Wang Lalala z Chin. Studenci odwiedzili szkołę w ramach współpracy II LO z AISEC, jedną z największych międzynarodowych organizacji młodzieżowych.

Wizyta Emilia i Wang była dla licealistów wspaniałą okazją do poznania kultury krajów, z których pochodzą ci młodzi ludzie. Prowadzone przez studentów lekcje okazały się prawdziwym sprawdzianem posługiwania się językiem angielskim oraz podróżą w nieznane im zakątki świata. Pierwsze zajęcia koncentrowały się wokół podstawowych informacji o ojczystych krajach gości. Następnie dyskusje toczyły się wokół zabytków, walorów przyrodniczych oraz polityki Hiszpanii i Chin. Uczniowie byli również zainteresowani tym, jak wygląda codzienne życie na kontynencie azjatyckim oraz Półwyspie Iberyjskim, czy warto tam mieszkać, z jakimi kosztami musimy się liczyć, odwiedzając te regiony świata i czy warto spędzić tam wakacje. Największe zainteresowanie wzbudziły jednak gastronomia i zupełnie inne od naszych zwyczaje przyrządzania lokalnych potraw. Studenci uczyli także wymowy poszczególnych zwrotów w ich rodzimych językach i byli zaskoczeni, że młodzież całkiem dobrze orientuje się w podstawowych słowach.

Młodzież z II LO bardzo ciepło i entuzjastycznie przyjęła studentów z zagranicy. Z pewnością i oni mieli okazję poznać polską kulturę i nasze zwyczaje, gdyż podczas swojej wizyty w Lubartowie byli gośćmi w domach uczniów II LO. Duże wrażenie wywarło na nich Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, które odwiedzili podczas zwiedzania okolic naszego miasta.

Zajęcia, które Emilio i Wang prowadzili w II LO, z pewnością pozwoliły młodzieży zdobyć istotną wiedzę o Hiszpanii czy Chinach, jak również były szansą na praktyczną komunikację w języku obcym. Dla wielu uczniów takie lekcje to próba przełamania barier językowych i sprawdzenia swojej dotychczasowej wiedzy. Kto wie, może nasi goście zainspirowali i zmotywowali młodzież do poznawania świata.

Dziękujemy naszym nauczycielom – koordynatorowi współpracy z AISEC Przemysławowi Oniszczukowi oraz Barbarze Gałce i Pawłowi Pasikowskiemu za zorganizowanie spotkań i liczymy, że będzie ich jeszcze więcej.

Maja Nieznaj, kl. II c