Studenci z kilku krajów na praktykach w lubartowskim szpitalu

60 studentów pielęgniarstwa z trzech kontynentów odbywa praktyki w lubartowskim szpitalu. To studenci czwartego semestru II roku Wydziału Anglojęzycznego Pielęgniarstwa w Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie. Na co dzień mieszkają i uczą się w Lublinie, zaś do lubartowskiego SPZOZ dojeżdżają codziennie w grupach kilkunastoosobowych, rano i popołudniu.

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze przyjechali do Polski uczyć się zawodu z odległych zakątków świata. Z krajów afrykańskich – Kenii, Zimbabwe, Nigerii – azjatyckich – Turcji, Indii i Nepalu – oraz europejskich – Norwegii oraz Szwecji. Przez najbliższe sześć tygodni, odbywać będą praktyki w lubartowskiej placówce medycznej. Korzyści są obopólne szpital zarobi dodatkowe środki finansów a studenci zdobędą praktyczne umiejętności.

Niektórzy z nich rozważają pozostanie w Polsce na dłużej. Uczą się języka polskiego, sporo rozumieją i sporo potrafią już powiedzieć w naszym języku. Paweł Szydłowski, opiekun grupy, zapewnia, że progres jest dość szybki. Studenci na 4-5 roku mówią po polsku na tyle biegle, by bez kłopotu porozumiewać w życiu codziennym i zawodowym.

MP