Sukces Kingi Cybul

4 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej odbyła się Gala Finałowa V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Wśród 29. uczniów, którzy rywalizowali na scenie, znalazła się także uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie Kinga Cybul.

Warto nadmienić, że Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser – Dudy, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka oraz Prezydenta Miasta Ruda Śląska Grażyny Dziedzic. Olbrzymi udział w realizacji przedsięwzięcia ma także Stowarzyszenie Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück oraz dr Wanda Półtawska, która zaszczyciła uczestników swoją obecnością i wygłosiła krótki wykład – przesłanie skierowane do młodych.

Kinga zaprezentowała wiersz Marii Rutkowskiej pt. „Odarli nas”. Jej prezentacja bardzo spodobała się Jury, które postanowiło przyznać jej II miejsce w kategorii recytacji poezji.

Uczennica przygotowywała się do udziału w konkursie od kilku miesięcy, a polegały one nie tylko na wybraniu i opracowaniu interpretacji tekstu, ale także na zgłębieniu skomplikowanej i dramatycznej historii kobiet więzionych w Ravensbrück. Wspierał ją w tym p. Rafał Wrotkowski, nauczyciel języka polskiego, wychowawca i opiekun SCENY44, do której Kinga należy.

Nagrodą dodatkową dla wszystkich uczestników czwartkowej Gali jest wycieczka do Ravensbrück i Berlina, która odbędzie się w czerwcu br.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

II LO