Sukces ucznia II LO w Olimpiadzie Solidarności

II LO ma powód do dumy – Wiktor Jabłoński, uczeńklasy III i, zakwalifikował się do  ogólnopolskiego finału „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”. Wiktor znalazł się wśród trojga najlepszych uczniów z Lubelszczyzny i będzie reprezentował województwo lubelskie w ogólnopolskim finale Olimpiady.

W pierwszej kolejności zwycięzcy wojewódzkich etapów udadzą się na studyjną wizytę, która planowana jest w Gdańsku w dniach 25-28 kwietnia 2022 roku. Podczas kilkudniowego spotkania uczniowie z 16 województw wezmą udział w zajęciach warsztatowych z dziennikarzami, będą zdobywać umiejętnościami posługiwania się kamerą i mikrofonem oraz zwiedzą miasto Gdańsk i muzea – w tym Muzeum Solidarności. Młodzi pasjonaci historii wezmą również udział w spotkaniu z uczestnikiem wydarzeń sierpnia 1980, który podzieli się swoimi wspomnieniami ze strajków sierpniowych i odpowie na pytania młodzieży. Warto również dodać, że studyjna wizyta jest organizowana w atrakcyjnym hotelu położonym tuż nad morzem.

Następnym etapem Olimpiady będą już zmagania poszczególnych reprezentacji w finale, który odbędzie się w dniach 6-8 czerwca 2022 roku w Sieradzu. Na tym etapie uczniowie będą musieli nie tylko popisać się gruntowną wiedzą z zakresu najnowszej historii Polski, ale też przygotować w atrakcyjnej formie wystąpienie na jeden z poniższych tematów: Znaczenie i specyfika fenomenu Solidarności i jej oddźwięk w literaturze i sztuce; Solidarność jako wartość budująca narody – na wybranych 3 przykładach z Polski i świata; Obywatel PRL. Życie oficjalne i życie prywatne w Polsce lat 70. i 80.

Opiekunami Wiktora są nauczyciele historii i wos-u w II LO, pani Barbara Kukier i pan Adam Sabat. Gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy Wiktorowi powodzenia w finale Olimpiady.

II LO