Sukcesy humanistów z „Chopina”

Uczniowie szkoły:  Zuzanna Demucha z klasy 2 P, Hubert Nowakowski z klasy 3 P , Oliwier Latek i Kacper Sowa z klasy 4 P zajęli I miejsce w konkursie „Symulacja obrad Parlamentu Europejskiego”.

 Organizatorami konkursu byli EUROPE DIRECT Lublin, działający przy Europejskim Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw oraz Urząd Miasta Lublin. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Piotr Majchrzak Konsul Honorowy Republiki Austrii w Lublinie.

Celem konkursu było rozpowszechnienie wiedzy na temat struktur i funkcjonowania Unii Europejskiej, a zwłaszcza Parlamentu Europejskiego oraz zaznajomienie uczniów z praktycznymi umiejętnościami prowadzenia dyskusji. Zakwalifikowane do konkursu drużyny musiały wystąpić w roli przyporządkowanych  im frakcji parlamentarnych. Nasza drużyna wcieliła się w deputowanych reprezentujących Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Temat debaty był następujący:  Czy polscy posłowie zasiadający w Parlamencie Europejskim w głosowaniu powinni poprzeć sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecające zmianę unijnych traktatów?  Poziom debaty w ocenie jury był bardzo wysoki. Nasi uczniowie okazali się być bezkonkurencyjni. Bardzo dobre merytoryczne przygotowanie oraz doświadczenie zdobyte w licznych debatach przełożyły się na sukces.

Warto wspomnień również o innych sukcesach humanistów z I LO w Lubartowie. Mikołaj Zdunek (2 P) zajął 3 miejsce w Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Hubert Nowakowski (3 P) oraz Mikołaj Zdunek zakwalifikowali się do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Do etapu wojewódzkiego Olimpiady Solidarności zakwalifikowali się Hubert Nowakowski i Wojciech Kołodyński (3 P). Hubert Nowakowski zakwalifikował się również do etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy o Prawie. Karol Dziedzic (4 P) czeka na potwierdzenie kwalifikacji do etapu okręgowego Olimpiady Historycznej. Gratulujemy uzyskanych wyników i dopingujemy w kolejnych etapach olimpiad.

ZS2