Sukcesy II LO w konkursach geograficznych

I Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie jest szkołą, której uczniowie mają niespotykaną szansę rozwoju własnych pasji i umiejętności. Nie inaczej jest z Anią Romanek, uczennicą klasy III C, która reprezentowała szkołę w XLIV Olimpiadzie Geograficznej. Charakter tegorocznej edycji zawodów jest szczególny ze względu na przypadającą w 2018 roku rocznicę 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Geograficznego, które zostało założone w Warszawie w styczniu 1918 roku, u progu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ania rozpoczęła swoją przygodę z Olimpiadą w czerwcu 2017 roku, pisząc pracę badawczą pt.: „Prognozowanie rozwoju rolnictwa na podstawie gleb gminy Michów”. Po jej złożeniu i sprawdzeniu zakwalifikowała się do drugiego etapu zawodów, w których uczestnicy zmagali się z trzema różnymi zagadnieniami. Pierwszy temat obejmował historię Polskiego Towarzystwa Geograficznego i podróże po Azji, drugie dotyczyło problemów związanych z pogodą i klimatem, a ostatnie miało na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności z zagadnień społeczno-ekonomicznych Polski i świata. Uczennicy do zakwalifikowania się do etapu ustnego zabrakło zaledwie kilku punktów. Mimo to Ania uplasowała się na wysokiej pozycji w województwie. W Olimpiadzie wzięło udział 36 uczniów z 18 najlepszych szkół województwa lubelskiego.

To nie jedyny sukces Ani. Warto wspomnieć, że została ona również wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym „Geo-Planeta”. W tych samych zawodach dyplomy uznania otrzymali również: Patrycja Adamczyk, Aleksandra Mazurek oraz Filip Banasik.

Wielkie gratulacje i serdeczne życzenia dalszych sukcesów!

Opiekunem młodzieży jest p. Katarzyna Płaszczewska.