Sukcesy matematyczne II LO

Międzynarodowy Konkurs „Mathématiques sans Frontiéres”, MATPRET – Matematyczne Preteksty czy Ogólnopolski Konkurs Logiczny to niektóre z potyczek matematycznych, w których z dużymi sukcesami ostatnio brali udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie.

7 marca w II LO w Lubartowie miał miejsce finał XXVIII Międzynarodowego Konkursu „Mathématiques sans Frontiéres” („Matematyka bez Granic”). Etap finałowy konkursu każdego roku odbywa się w tym samym dniu w ponad 40 krajach świata. Polega on na pisemnym, samodzielnym rozwiązywaniu zadań konkursowych, w którym uczestniczy cała klasa. Pierwsze zadanie podawane jest w języku obcym (angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim lub włoskim). Należy je przetłumaczyć, rozwiązać i rozwiązanie podać w wybranym języku obcym. Do finału konkursu zakwalifikowały się trzy klasy: Ia, Ib oraz Ie.

10 marca natomiast w II LO odbył się drugi etap konkursu MATPRET – Matematyczne Preteksty. W pierwszym etapie udział wzięło 25 uczniów z klas I i II. Do drugiego etapu zakwalifikowali się: Karolina Borówka, Kaja Karwacka, Karol Pucek, Magdalena Skrzypiec i Aleksander Wójtowicz, wszyscy z klasy Ia (opiekun Katarzyna Kowalczyk). MATPRET to konkurs jedyny w swoim rodzaju, uczniowie z wszystkich poziomów wiekowych rozwiązują te same zadania. O poziomie Matematycznych Pretekstów świadczy fakt, że od początku, a jest to czwarta edycja, nikomu nie udało się rozwiązać wszystkich zadań I etapu. Udział w konkursie to dodatkowa okazja do dostrzegania matematyki w bliższym i dalszym otoczeniu oraz ujawniania przez uczniów jeszcze nie odkrytych talentów matematycznych.

Dużym sukcesem mogą pochwalić się Jan Adamek z klasy Ia i Wojciech Zybała z klasy IIa, którzy zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego, organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Celem Konkursu jest rozwój sprawności logicznych u młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz popularyzacja wiedzy o logice jako nauce o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli, o regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń.

Patronem Honorowym jest Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin. 4 kwietnia uczniowie pracujący pod kierunkiem Ewy Biernackiej i Katarzyny Kowalczyk będą rywalizować w finale z najlepszymi logikami ze szkół ponadgimnazjalnych.

Gratulujemy sukcesów wszystkim uczniom oraz ich opiekunom i czekamy na wyniki kolejnych konkursów, w których brali udział uczniowie II LO.

AO