Święto Niepodległości według II LO

W ostatnich dniach uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie uczcili pamięć tych, którzy walczyli o wolną, niepodległą Polskę. Społeczność II LO włączyła się także w miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości w II LO rozpoczęły się 9 listopada. W szkole na uroczystej akademii zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, dyrekcja oraz zaproszeni goście – ks. kanonik Piotr Stańczak, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – Ewa Sędzimierz oraz Przewodniczący Rady Rodziców – Wojciech Malessa. Na wstępie pani dyrektor Halina Zdunek nawiązując do 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreśliła, że wolności Polakom nikt nie podarował w prezencie. Dziś, żyjąc w wolnej Polsce, mamy moralny obowiązek pamiętać o tych, dzięki którym – po 123. latach niewoli, pięciu latach okupacji i pół wieku komunizmu – żyjemy w wolnej ojczyźnie i mówimy w ojczystym języku. Akademia z okazji Święta Niepodległości miała formę słowno-muzycznego spektaklu, w trakcie którego oddano hołd bohaterom powstań narodowych, przywódcom i ich żołnierzom walczącym na frontach I wojny światowej. Pieśni żołnierskie, śpiewane niegdyś przez legionistów, wykonał męski chór złożony z sześćdziesięciu chłopców z II LO. Na uwagę zasługują również recytatorzy i soliści, którzy swymi występami przybliżyli historię Polaków oddających swe życie dla dobra i wolności Polski. Młodzież przygotowała tę akademię pod opieką: Rafała Wrotkowskiego, Aleksandry Solarz oraz Pawła Pasikowskiego.

10 listopada klasa I c oraz harcerze z II LO uczcili pamięć poległych bohaterów walk o niepodległość, uczestnicząc w uroczystościach na cmentarzu parafialnym. Delegacja II LO złożyła wiązankę i zapaliła znicze przy mogile zbiorowej z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

11 listopada uczniowie i nauczyciele z Liceum im. P. Firleja uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości. Chór męski oraz młodzi artyści z II LO zaprezentowali program okolicznościowy przed uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie. Wygłoszone przez młodzież wiersze i wykonane pieśni wyrażały ogromne poświęcenie, patriotyzm oraz wolę walki rodaków na przestrzeni dziejów.

Także 11 listopada harcerze z II LO byli współorganizatorami Miejskiej Gry Niepodległościowej, która została zorganizowana w Lubartowie.

AO