Świętowano Dzień Pluszowego Misia

Siedem klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie uczestniczyło w bibliotece szkolnej w niezwykłej lekcji. Panie: Ewa Abramek, Kinga Grzelak i Danuta Olejniczek przygotowały dzieciom imprezę czytelniczą, której bohaterem był… pluszowy miś. A wszystko z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który oficjalnie obchodzony jest 25 listopada. Każda klasa wraz z wychowawcą podczas jednej godziny lekcyjnej, w odświętnie udekorowanej czytelni, uczestniczyła w wielu zabawach przygotowanych przez organizatorki.

Do biblioteki szkolnej wiodły wyraźne „ślady niedźwiedzi”, po których wszystkie zaproszone klasy podążały. Wejściówką na imprezę było przybycie tego dnia do szkoły ze swoim ulubionym misiem-pluszakiem. Każdy uczeń zajmował miejsce w drużynie Misia Uszatka, Misia Paddingtona, Misia Coralgola, Kubusia Puchatka, Misia Yogi czy Maszy i Niedźwiedzia, w zależności od tego, co sobie wylosował.

Spotkanie z misiem rozpoczęła pani Kinga Grzelak (przebrana tego dnia za Kłapouchego), która przedstawiła krótką historię pluszowego misia. Zanim rozpoczęła się rywalizacja grupowa, dzieci dowiedziały się jeszcze kilku ważnych faktów z życia pszczół – producentów miodu. Na własne oczy zobaczyły kilka akcesoriów pszczelarza, a były to: ramka, na której produkowany jest miód, specjalny kapelusz i dymiarka.

W dalszej części imprezy członkowie wszystkich misiowych drużyn przystąpili do wykonywania różnych zadań zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Było wyjadanie miodu z talerzyka, ale bez pomocy rąk, układanie puzzli z misiami panda, rozwiązywanie misiowych zagadek, rysowanie misia poprzez łączenie kolejnych liter alfabetu, rysowanie portretu misia przez rysownika z zawiązanymi oczami, ale z „podpowiadaczem” (powstały tu czasami bardzo zaskakujące portrety pluszaków), a także wybieranie poprawnego ortograficznie podpisu słoika z miodem.

Impreza odbywała się w bibliotece, dlatego nie mogło zabraknąć głośnego czytania książki. Pani Ewa Abramek odczytała fragment jednego z rozdziałów „Kubusia Puchatka” A.A. Milne’a. Dla chętnych było do wykonania zadanie domowe. Należało doczytać rozdział i odpowiedzieć na pytanie, gdzie Kubuś Puchatek znalazł ogon zgubiony przez Kłapouchego. Drugoklasiści dowiedzieli się też, że oprócz misiów bajkowych istnieją też prawdziwe niedźwiedzie. Po krótkiej informacji przedstawionej przez organizatorki o niedźwiedziach polarnych, brunatnych, misiach panda i koala, dzieci miały do rozwiązania quiz ze znajomości zwyczajów tych zwierząt. Zadaniem domowym dla całej klasy było pokolorowanie portretów misia z książką. Za aktywny udział w Dniu Misia Pluszowego cała klasa otrzymała „Certyfikat uczestnictwa” w imprezie.

Imprezie czytelniczej towarzyszyły dwie wystawki książek. Jedna dotyczyła motywu misia w literaturze, którą krótko omówiła pani Danuta Olejniczek, przy okazji zachęcając dzieci do wypożyczenia tych książek. Wspomniała też o niedźwiedziu Wojtku, który pomagał naszym żołnierzom podczas II wojny światowej. Druga wystawka pokazywała prawdziwe życie niedźwiedzi.

Na zakończenie imprezy dzieci uroczyście złożyły przysięgę swoim misiom, a po niej organizatorki zaprosiły uczestników na „małe co nieco”, a więc ciasteczka w formie misia. Dodatkowo każdy chętny mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w specjalnej fotobudce z misiem. Sądząc po reakcjach dzieci impreza promująca działania biblioteki szkolnej i integrująca całą klasę udała się.

Ewa Abramek