Szachowe wieści

Sporo się działo ostatnio na Lubelszczyźnie, jeżeli chodzi o występy naszych szachistów. Starty Weronik Dajek oraz Kacpra Czuchryty przykuwają uwagę miłośników królewskiej gry.

Weronika Dajek pokonała zawodnika z Tanzanii

Tanzańska prasa 15 lutego rozpisywała się o sukcesach swojego piątego zawodnika kraju – Charlsa Cleophasa, który grał w Lublinie. Podczas turnieju klasyfikacyjnego na I kategorię „Szach królowi – zostań mistrzem” (3-4.02) zgłoszonym do FIDE, przegrał tylko jedną partię. Był rozstawiony z numerem 1 i w pierwszej rundzie pokonała go nasza mistrzyni – Weronika Dajek. Kilka zdań w artykule jest poświęcone właśnie jej sukcesom. Weronika w tym turnieju uzyskała wzrost rankingu międzynarodowego w szachach klasycznych o ponad 40 pkt. W turniejach o niższe kategorie grali również Robert Aniołek, Igor Jedut oraz Piotr Grosz, jednak nie udało im się wypełnić norm.

Kacper Czuchryta „przebija sufit”

Życiowy start zalicza Kacper Czuchryta. Można śmiało powiedzieć, że jest specem od szachów błyskawicznych. W turnieju blitza „Szach Królowi” o puchar Prezydenta Miasta Lublin zdobywa wynik 10,5 pkt z 11 pkt. Tempo to zaledwie 3 minuty na partię + 2 sekundy bonusu. Kacper uzyskuje ranking turniejowy 2183, to prawie tyle, co wynosi norma dla kandydata na mistrza krajowego, gdyby grał w turnieju klasycznym! Jego ranking FIDE blitz wzrośnie po tym turnieju aż o 92 pkt.

Liga Instal Serwis Lubartów i Voltmax

W związku ze zbliżającymi się Akademickimi Mistrzostwami Polski w Lublinie rozgrywki lubartowskich lig rozegrano 15-16 lutego  w Lubartowskim Ośrodku Kultury.

Po dwóch turniejach cyklu w Szachowej Lidze Młodych Mistrzów Instal Serwis Lubartów do lat 13 prowadzi Krystian Kozak – 13,5 pkt (na 14 pkt. możliwych), do lat 11 prowadzi Jakub Skrzypczak – 11 pkt., do lat 9 – miejsce pierwsze dzielą Wiktor Skubisz i Adam Wygadańczuk – po 9 pkt., do lat 7 prowadzi Strojek Tymoteusz – 6 pkt. Kolejny turniej w piątek 15 marca o godzinie 17:00.

W Lubartowskiej Lidze Szachowej Volmax prowadzi Andrzej Rogoza – 12,5 pkt., do lat 18 prowadzi Kacper Czuchryta – 11 pkt, zaś najlepszą kobietą jest Karolina Sagan- 4 pkt. Kolejny turniej w piątek 22 marca o godzinie 17:00.

Najbliższe turnieje w Lubartowie

Organizatorzy zapraszają w piątek 1 marca amatorów bez kategorii oraz z piątymi kategoriami na II Turniej Szachowego Leszcza, który zostanie rozegrany w Lubartowskim Ośrodku Kultury.

Natomiast 9 marca, w sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej  rozegrany zostanie V Turniej o Puchar Prezesa SM w Lubartowie. Będzie można zdobyć V i IV kategorie szachowe oraz uzyskać ranking międzynarodowy FIDE blitz. Szczegóły na chessarbiter.com

PeO