Szkoła Muzyczna zyskała nową oprawę

Wyremontowane wnętrza oraz dodatkowe instrumentarium to nowość dla uczniów, którzy po wakacjach rozpoczęli naukę w Społecznej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina I i II stopnia w Lubartowie.

Mała, przyjazna i bezpieczna szkoła, której ideą jest rozbudzanie i rozwijanie zdolności muzycznych wśród uczniów, podnajmuje miejsce na swoją działalność przy ul. Lubelskiej 68. Budynek ten jest obecnie siedzibą II Liceum Ogólnokształcącego.

Dzięki staraniom dyrektor Marty Migal oraz Elżbiety Michalak, w czasie wakacji pomieszczenia szkolne zyskały nowy blask. – Staraliśmy się poprawić akustyczne warunki auli, która służy nam za salę koncertową – mówi Marta Migal. – Scena została powiększona, aby można było prezentować na niej różne formy. Wymieniliśmy wykładzinę, pomalowaliśmy ściany, zamontowaliśmy elementy akustyczne oraz nowe nagłośnienie. Wymienione zostało także oświetlenie auli oraz sceniczne.

Drzwi do sal lekcyjnych zostały wymienione na akustyczne. Gruntowny remont przeszły także wszystkie sanitariaty. Wymieniono hydraulikę, kafelki, drzwi, podłogi. Uczniowie – zarówno szkoły muzycznej, jak i liceum – mogą korzystać teraz z komfortowo urządzonych łazienek. Na klatce schodowej zostały wymienione balustrady na nowe i zamontowane zostały osłony na kaloryfery.

– Zakupiliśmy także miękkie krzesła, które ustawiliśmy na korytarzu. W przerwach lekcyjnych uczniowie mogą usiąść przy stolikach, poczytać, odrobić lekcje. Zauważyliśmy, że młodzież z naszej szkoły i z liceum odnalazła się w nowej przestrzeni i widać, że jest zadowolona ze zmian – dodaje Marta Migal.

Kolejną nowością są zakupione niedawno instrumenty. Dzięki temu w klasie perkusji jest obecnie kompletne instrumentarium, z marimbą włącznie. Szkoła zakupiła także dodatkowy fortepian, akordeony, barokowe skrzypce.

Aleksandra Jędryszka

 

Społeczna Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina I i II stopnia w Lubartowie…

powstała dzięki staraniom Lubartowskiego Towarzystwa Muzycznego, w dniu 1 września 1999 r. W bieżącym roku i miesiącu kończy 18 lat. Jej uczniowie oraz pedagodzy chętnie uczestniczą w życiu miasta. Dzięki dobrej współpracy z Miastem Lubartów uświetniają miejskie uroczystości i wydarzenia artystyczne, stanowiąc cenną, muzyczną wizytówkę naszego grodu. Zgodnie z wymogami ministerialnymi zatrudnieni są w niej nauczyciele z odpowiednimi kwalifikacjami, realizujący zajęcia edukacyjne zgodnie z ramowym planem nauczania szkoły publicznej tego samego typu. Stosowane są zasady klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów zgodnie z rozporządzeniami. Szkoła realizując programy nauczania uwzględnia podstawy programowe określone dla szkół muzycznych. P. Marta Migal jest dyrektorem tej placówki od października 2001 r. Szkoła posiada profil wyłącznie instrumentalny. Prowadzone są zajęcia w klasach: fortepian, skrzypce, gitara, saksofon, flet, perkusja, klarnet, altówka i trąbka.

Oprócz nauki gry na instrumencie, w szkole uczniowie uczęszczają na inne zajęcia, tj. kształcenie słuchu, audycje muzyczne, chór, rytmika, zasady muzyki, zespoły kameralne, harmonia, formy muzyczne, literatura muzyczna – w zależności od stopnia, cyklu i klasy. Zajęcia w szkole odbywają się w godzinach popołudniowych. Plan zajęć dostosowywany jest indywidualnie do każdego ucznia.