SZKOŁA Z LUBARTOWA ZWYCIĘZCĄ KONKURSU DLA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie zdobył I nagrodę w VII edycji projektu „Innowacyjna szkoła”, pozostawiając w pokonanym polu wiele renomowanych szkół z terenu województwa lubelskiego. Nagrodą główną jest reportaż o szkole, który będzie realizowany przez Telewizję Lublin. Pierwszy wywiad w TVP3 mamy już za sobą (link w załączeniu).

23 maja w auli Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie odbyła się uroczysta gala, podsumowująca już VII edycję konkursu. Projekt Certyfiacji Szkół „INNOWACYJNA SZKOŁA” organizowany jest od 2013 r. i skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa. Patronują mu Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin i Lubelski Kurator Oświaty.

Popularny lubartowski „Chopin” bierze udział w tym, jakże wymagającym, projekcie od pierwszej edycji. Na przestrzeni lat szkoła ma już na swoim koncie tytuły Innowacyjnego ucznia, Innowacyjnego nauczyciela, czy Innowacyjnej inicjatywy. W tej edycji udało się sięgnąć po najwyższe laury i zdobyć I nagrodę w konkursie. Do zwycięstwa lubartowskiej szkoły w znacznym stopniu przyczyniło się również na pewno zdobyte przez Iwonę Derecką wyróżnienie w kategorii Uczeń- Lider Innowacji. Warto dodać, że Iwona była już nagradzana w tej kategorii w poprzednich edycjach projektu.

Jednak, aby liczyć się w stawce znakomitych szkół ponadgimnazjalnych na Lubelszczyźnie trzeba czegoś więcej. Szkoły uczestniczące w projekcie musiały poddać się ocenie w 6 kategoriach: Innowacyjna szkoła, Innowacyjny dyrektor, Innowacyjny nauczyciel , Innowacyjny uczeń, Innowacyjna biblioteka i Innowacyjna inicjatywa. W każdej z wymienionych kategorii trzeba było wykazać się działaniami znacznie wykraczającymi poza zwykłą szkolną codzienność. Należało zrealizować w roku szkolnym 2017/2018, a następnie opisać, działania, mające charakter innowacyjnych. To znaczy takie, które stosowane są w danej dziedzinie po raz pierwszy, niespotykane, inne od dotychczas realizowanych.

Nagroda zdobyta przez ZS nr 2 w Lubartowie, to efekt determinacji i twórczych poszukiwań nauczycieli, zaufania, pracowitości i determinacji uczniów oraz efektywnego i profesjonalnego zarządzania szkołą przez dyrekcję. Zestawienie tych czynników powoduje, że szkoła funkcjonuje jak „dobrze naoliwiony zegarek”: dokładnie, konsekwentnie, skutecznie i przede wszystkim spełnia pokładane w niej oczekiwania. A są to oczekiwania uczniów, ich rodziców, społeczności lokalnej (w tym kandydatów na uczniów), a w końcu pracowników szkoły. Otrzymane wyróżnienie jest potwierdzeniem tego, że droga, którą od kilku pokoleń podąża lubartowska szkoła z ul. Chopina jest tą właściwą.

-Jednym z głównych celów Projektu jest budowanie wizerunku certyfikowanych szkół jako szkół nowoczesnych, innowacyjnych, przedsiębiorczych, dbających o losy swoich absolwentów. Te wartości, poprzez Konkurs „INNOWACYJNA SZKOŁA”, WSEI wraz z władzami naszego województwa i Lublina chce przekazywać wszystkim szkołom i podmiotom kreującym rynek edukacyjny oraz promować najbardziej wartościowe wzorce, rozwiązania i osoby- mówiła w swoim wystąpieniu Kanclerz WSEI pani Teresa Bogacka.

Kolejna edycja konkursu za nami. Kolejne rzesze absolwentów ZS nr 2 studiują (na pewno wielu na lubelskiej WSEI), pracują lub w inny sposób realizują się w swoim dorosłym życiu. Pozostaje mieć tylko nadzieję, iż to, że uczęszczali do „NAJBARDZIEJ INNOWACYJNEJ SZKOŁY W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM” chociaż w minimalny sposób wpłynie na ich przyszłość. Jesteśmy pewni, że tak będzie! A my jesteśmy już po wywiadach i wizycie w dzisiejszym porannym wydaniu programu „Między Wisłą, a Bugiem” i z niecierpliwością czekamy na TVP Lublin w naszych murach.

Za chwilę kolejny rok szkolny. Czy są jacyś młodzi ludzie, którzy chcieliby, … aby w ich nowej szkole było „INNACZEJ” niż dotychczas … ?

ZS2

 

Link do materiału z uroczystości: https://www.wsei.lublin.pl/szkola-innowacji/vii-gala-szkola-innowacji/

Link do materiału TVP Lublin (od 47:05): https://lublin.tvp.pl/26788700/poranek-miedzy-wisla-i-bugiem-program-poranny