Szkolne Koło PCK z II LO w akcji

Uczennice ze Szkolnego Koła PCK przy II LO pod opieką Izabelli Bącławek 27 lutego i 1 marca odwiedziły Szkołę Podstawową w Szczekarkowie, Szkołę Podstawową nr 3 w Lubartowie oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Lubartowie w celu przeprowadzenia lekcji na temat prawidłowej higieny jamy ustnej.

Dziewczyny w przystępny i ciekawy sposób przedstawiły najważniejsze zasady oraz zalety dbania o swoje zęby. Dzieci dowiedziały się co powinny jeść a czego unikać aby zęby były jak najdłużej zdrowe. Poznały rodzaje zębów i ich budowę. Otrzymały zeszyty zawierające ćwiczenia, gry, quizy oraz kolorowanki dotyczące higieny jamy ustnej. Przewodnikiem dzieci po świecie pięknego uśmiechu jest postać Super Wiewiórki, która uczestniczyła w warsztatach.

Chrońmy dziecięce uśmiechy to program edukacyjno-profilaktyczny skierowany dla dzieci klas I-III szkół podstawowych. Współorganizatorem programu zainicjowanej przez firmę Wrigley jest Polski Czerwony Krzyż, który z pomocą nauczycieli i wolontariuszy przeprowadza lekcje w wybranych szkołach podstawowych. Celem akcji jest zachęcanie najmłodszych do dbania o higienę jamy ustnej i propagowanie wśród nich dobrych nawyków – mycia zębów po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie. Program jest także odpowiedzią na alarmujące statystki – 40 procent dzieci w wieku do 6 lat i aż 80 procent dzieci w wieku do 12 lat ma próchnicę.

    Poprzez edukację należy również  zachęcić rodziców, aby zwracali uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa swoich dzieci. Jesteśmy przekonani, że ta edukacja o w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” pozwoli zmniejszyć odsetek dzieci z problemem próchnicy zębów, a w przyszłości sprawi, że więcej dorosłych nie będzie cierpiało na tę chorobę.  Poprzez te zajęcia chcieliśmy pokazać jak ważne są regularne wizyty u lekarza dentysty, codzienne mycie zębów rano i wieczorem oraz sięganie po bezcukrową gumę  do żucia, jeśli jesteśmy poza domem i nie możemy skorzystać ze szczoteczki i pasty do zębów. 

                                                                                                                                          Szkolne Koło PCK