Szpital kupił ambulans dzięki dotacji miasta

Ambulans zakupiony z miejskiej dotacji  20 maja został oficjalnie przekazany lubartowskiemu szpitalowi. To jeden z elementów wsparcia SP ZOZ w walce z koronawirusem.

Odbieramy ten gest jako dar wielkich serc – mówiła Sylwia Domagała, dyrektor lubartowskiego szpitala podczas oficjalnego przekazania sprzętu.

– Jest to ambulans transportowy, który dzisiaj będzie służył do pobierania wymazów od osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Natomiast, gdy skończy się ten trudny dla nas czas, będzie potrzebny do codziennej pracy i zabezpieczenia naszych pacjentów – dodała.

Zdaniem burmistrza Krzysztofa Paśnika, który uczestniczył w spotkaniu – zapewnienie właściwej opieki medycznej w obecnych czasach to priorytet.

Jest to największa dotacja celowa jednorazowa, którą samorząd Miasta Lubartów udzielił szpitalowi w ostatnich latach. Wychodzimy naprzeciw mieszkańcom miasta. Dziękuję wszystkim radnym, którzy zagłosowali nad tą dotacją – komentuje radny miejski Teodor Czubacki.

Przypominamy, że w połowie kwietnia Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie zwrócił się do Urzędu Miasta Lubartów z prośbą o udzielenie wsparcia finansowanego na walkę z COVID-19. Chodziło o 300 tysięcy złotych.

Pod koniec kwietnia podczas sesji radni miejscy podjęli uchwałę o dotacji celowej dla szpitala w kwocie 250 tysięcy złotych. 150 tysięcy złotych na zakup ambulans sanitarnego wraz z wyposażeniem na potrzeby ratowniczych zespołów wyjazdowych oraz 100 tysięcy zł na zakup respiratora dla Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii.

Pozostałe 50 tysięcy złotych ratusz przekaże szpitalowi w postaci środków ochrony osobistej, które zakupi w wyniku ogłoszonego postępowania. Będą to na m.in. kombinezony, maski i rękawice ochronne.

Szpital w najbliższym czasie otrzyma także wsparcie w wysokości ponad 400 tys. zł z budżetu Starostwa Powiatowego, które jest organem prowadzącym szpital.

(kw)