Tadeusz Płużański o Żołnierzach Wyklętych

Spotkanie z Tadeuszem Markiem Płużańskim, dziennikarzem, publicystą, historykiem specjalizującym się w powojennej historii Polski zorganizowano 24 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Mickiewicza w Lubartowie.

 

Na spotkanie przybyli uczniowie, radni, przedstawiciele banku, miłośnicy historii. – Dzisiaj będziemy mieli okazję posłuchać, zapytać, porozmawiać na wszelkie tematy, które są związane z żołnierzami wyklętymi – mówił dyrektor Adam Banucha Tadeusz Płużański jest autorem następujących książek: „Bestie”, „Oprawcy. Zbrodnie bez kary”, ” Bestie 2″, „Lista oprawców”, „Moje spotkanie z bestiami”, „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”, „Obława na Wyklętych”.

– Cieszę się bardzo, że mam możliwość bycia w Lubartowie na spotkaniu po raz pierwszy. Byłem już w Lubartowie kilkanaście lat temu. Moje książki dotyczą przede wszystkim okresu po roku 1944 i 1945, kiedy jest sowiecka okupacja Polski. Z jednej strony przyglądam się bohaterom niezłomnym, a z drugiej ich prześladowcom, których nazywam bestiami – mówił Tadeusz Marek Płużański. Przywołał takie nazwiska jak gen. Stefan Rowecki ps. Grot, ppłk Łukasz Ciepliński ps. Pług, sierż. Józef Franczak ps. „Laluś”, gen August Fieldorf ps. Nil czy rotmistrz Witold Pilecki.

Tadeusz Marek Płużański jest synem profesora Tadeusza L. Płużańskiego (1920-2002) – naukowca, więźnia stalinowskiego, członka Tajnej Armii Polskiej. Studiował w Instytucie Historycznym UW. Współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m.in. w: „Naszej Polsce”, ” Uważam Rze”, ” W sieci”, ” Do Rzeczy”, ” Tygodniku Solidarności” czy „Gazecie Polskiej”. W bieżącym roku wydał książkę pt. ” Obława na Wyklętych. Polowanie bezpieki na Żołnierzy Niezłomnych”. W 2013 roku został prezesem Fundacji Łączka, sprawującej opiekę i działalność wspierającą Kwatery na Łączce. Jest też prezesem Społecznego Trybunału Narodowego, obywatelskiego sądu ds. zbrodni komunistycznych. Od lipca br. pełni funkcję szefa publicystyki w TVP Info.

Po spotkaniu była możliwość rozmowy z Tadeuszm Płużańskim i zakupu jego książek.

Sylwia Nowokuńska