Teatralnie w PMDK

Od 16 do 18 września w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury trwała XXI Witryna Teatralna.

W trakcie trzech dni imprezy lubartowska publiczność zobaczyła dwa spektakle profesjonalnych teatrów, które pojawiły się w PMDK za sprawą projektu Teatr Polska,  którego celem jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Ostatni dzień Witryny Teatralnej poświęcony był teatrom młodzieżowym – publiczność mogła podziwiać najnowsze spektakle Teatru Trupa, Teatru 5 Złotych i Teatru Charaktery  z PMDK.

16 września na scenie PMDK wystąpił Teatr Ludowy z Krakowa, którego aktorką jest Iwona Sitkowska – absolwentka pracowni teatralnej PMDK, wychowanka pani Jolanty Tomasiewicz (Teatr Trupa). Teatr Ludowy wystąpił ze znakomitym spektaklem „Gdy przyjdzie sen”, który doskonale przyjęła licznie zgromadzona publiczność. Po spektaklu zespół aktorski spotkał się z widzami, którzy za swoją wysoką kulturę odbioru otrzymali od artystów wiele komplementów. Widownia nie pozostała dłużna – podczas rozmowy z aktorami pojawiło się wiele ciekawych pytań i refleksji, a na koniec – oczywiście owacje na stojąco, mnóstwo gratulacji w kuluarach oraz autografy.

Na XXI Witrynie Teatralnej nie mogło zabraknąć spektaklu dla dzieci. Na scenie sali widowiskowej PMDK wystąpili ze spektaklem „Wielkie, szybkie, gorące PUFF” artyści Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Potem przyszedł czas na spotkanie z reżyserem Pawłem Chomczykiem oraz aktorami: Krystyną Nowińską, Michałem Skibą i Bartoszem Sochą, do których dzieci miały mnóstwo bardzo ciekawych pytań.

Ostatniego dnia Witryny Teatralnej scena należała do wychowanków PMDK. Teatr Trupa zaprezentował spektakl „Dziób w dziób”, oparty na dramacie Maliny Prześlugi (reż. Jolanta Tomasiewicz). Wystąpili: Milena Borzęcka, Kamila Furtak, Zuzanna Guz, Klaudia Kubik, Kinga Lewtak, Monika Mitura, Natalia Strońska i Jakub Treger. Za oprawę muzyczną i dźwiękową spektaklu odpowiadał Konrad Broniszewski, Katarzyna Grabowska-Pytka wspierała grupę konsultacjami plastycznymi, a konsultacji muzycznej udzieliła także Grażyna Grymuza.

Materiał: PMDK