Teatralnie w PMDK

Młodzi pasjonaci teatru spotkali się na XXII Niekonkursowym Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych „Witryna Teatralna”. Impreza odbyła się  4 grudnia  w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Lubartowie. Publiczność przeglądu miała okazję obejrzeć trzy wyjątkowe spektakle.

Imprezę rozpoczął prowadzony przez Jolantę Tomasiewicz Teatr Trupa, prezentując lubartowskiej publiczności premierę spektaklu „Zabawa” na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. W zupełnie inny, poetycki nastrój wprowadził publiczność przedstawieniem „Las bukowy” Teatr Chili, przygotowany przez Dominikę Trykacz. Tradycją imprezy  jest występ zaproszonych gości: po kilku latach przerwy na lubartowską scenę powrócił znakomity Teatr Panopticum z MDK „Pod Akacją” w Lublinie. Zespół Panopticum zaprezentował „Horror licealny”, spektakl wyreżyserowany przez pana Mieczysława Wojtasa, ze scenariuszem Piotra Zaremby i muzyką Piotra Tesarowicza. Wśród gości imprezy znalazł się także Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Niezwykle ważnym aspektem imprezy jest integracja młodzieży wokół teatru. Na scenie spektakle prezentowały doświadczone zespoły teatralne, ale pole do aktywności miały także inne grupy. Etiudy zapowiadające spektakle przygotowały zespoły taneczne Dance Feet i Free Steps prowadzone przez Jolantę Grabowską oraz przygotowany przez Dominikę Trykacz Teatr Prawdziwych Mężczyzn + ONE. O artystyczną atmosferę zadbały grupy plastyczne prowadzone przez Edytę Weremczuk i Izabellę Dybałę. Młodzież promowała imprezę na ulicach miasta, przygotowała wystrój foyer i prowadziła zbiórkę w ramach Art-Bazaru – kiermaszu prac plastycznych na rzecz remontu Klasztoru braci Mniejszych Kapucynów  w Lubartowie. Kiermasz czynny był przez całą imprezę, a wiele pięknych prac znalazło nabywców. Specjalną rolę podczas imprezy miał też Samorząd Wychowanków – jego przedstawiciele wręczali występującym zespołom teatralnym upominki i zabawne statuetki autorstwa Edyty Weremczuk. Nie zabrakło też niezawodnej Grupy Reporterskiej i filmowców z Kina Bambino, którzy całą imprezę uwiecznili na filmie i w fotografii.

Po spektaklach uczestnicy imprezy wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Marię Pietruszę-Budzyńską, znaną pedagog i reżyserkę, prowadzącą pierwszy polski teatr osób niepełnosprawnych WTZ Teatroterapia.

Urszula Bednarczyk