Teoria w WORD-ach do poprawki

Spośród ośrodków szkolenia kierowców w całym województwie po raz kolejny  najlepszy wynik zdawalności na kategorię B osiągnął lubartowski OSK Osior. Właściciel szkoły Wiesław Osior cieszy się z wyniku, ale jednocześnie stwierdza: – Teoria w WORD-ach nadaje się do poprawki.szkola o

 Lubartowski ośrodek znalazł się na I miejscu z wynikiem 51,70 proc. zdawalności na kategorię B (spośród szkół, które przeprowadziły więcej niż 50 egzaminów). Tak wynika ze statystyki zdawalności na terenie całego województwa w I półroczu 2013 roku. Informację podał Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie.

Mimo dobrego wyniku Wiesław Osior uważa, że zasady egzaminowania zmieniły się na niekorzyść. – Od 19 stycznia do 30 czerwca br.(pierwsze półrocze 2013 r.) egzamin teoretyczny na kat.B w Polsce zdało tylko 31,5 % kandydatów na kierowców – zauważa szkoleniowiec. – W porównaniu do 2012 r. spadek jest o 45 procent.

Najlepsze wyniki ma woj. podlaskie 41,4 proc., najgorsze woj. opolskie 24,1 proc. i zachodniopomorskie 26,5 proc. Województwo lubelskie z WORD-ami w miastach: Lublin, Zamość, Chełm, Biała Podlaska – znalazło się na 4 miejscu z wynikiem 33,4 proc. Wśród miast najlepszy wynik ma Olsztyn: 46,9 proc., najgorzej zdają w Poznaniu: 29,5 proc. i Pile: 23,6 proc.

W woj. lubelskim najlepiej zdają w WORD w Zamościu: 36,8 proc., Biała Podlaska: 35,4 proc., Lublin: 33,5 proc, Chełm: 27,8 proc.

Dla porównania, w ub. roku 2012, Lublin osiągnął wynik: 78,6 proc., Zamość 77,7 proc., Biała Podlaska:77,3 proc., Chełm: 74,1 proc.

W bieżącym roku w WORD-ach były dwa systemy egzaminacyjne. Lepszą zdawalność w Polsce miał program ITS-u (Instytutu Transportu Drogowego): 33,4 proc. Program egzaminacyjny z PWPW (Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych) miał zdawalność 29,2 proc. Zdaniem Wiesława Osiora powodów tak dramatycznego spadku zdawalności testów w całej Polsce jest kilka. – Pierwszy to duża ilość pytań w każdym systemie – uważa Osior. – Dodatkowo pytania są punktowane 3,2,1 pkt., a maksymalnie można zdobyć 74 pkt. oraz minimalnie 68. Kolejny powód to niejawność pytań egzaminacyjnych. Pocieszające jest to, że baza pytań będzie jedna i pytania będą jawne.

Kursanci mają też krótki czas na odpowiedź i brak możliwości powrotu do pytania.

– Osobiście spróbowałem swoich sił w teście i przyznam, że miałem wiele wątpliwości co do poprawności kilku odpowiedzi – twierdzi współwłaściciel lubartowskiej szkoły, Marek Osior.

Te ośrodki, które prowadzą rzetelnie wykłady, mają zdawalność przyzwoitą. Jak wynika ze statystyk zdawalności ośrodków szkolenia kierowców działających na terenie powiatu lubartowskiego w I półroczu 2013 roku, najwięcej osób podchodzi do egzaminu w lubelskim WORD. Zdarza się, że mieszkańcy powiatu lubartowskiego jeżdżą do WORD-u w Siedlcach czy Białej Podlaskiej.

Jeśli chodzi o zdawalność w Lublinie, nasz lider Wiesław Osior osiągnął tam wynik 37,1 proc. (w statystyce WORD dotyczącej zdawalności na wszystkie kategorie) przy liczbie aż 869 egzaminów praktycznych. W tej samej statystyce wynik 50 proc. zdawalności przypadł dla OSK Marek Osior (przy 100 egzaminach praktycznych). Taki sam wynik w tej statystyce osiągnął Robert Piecyk „FAJERA” (przy 4 egzaminach praktycznych). Ośrodek „JAZEK” Jacek Tchórz może się pochwalić wynikiem 29,30 proc. przy 234 egzaminach praktycznych. Zaraz za nim plasuje się OSK Ziemski: 28,70 proc. (126 egz. praktycznych). Według tej samej statystyki WORD, liczbę 325 podchodzących do egz. praktycznego odnotował OSK „Alma” E. Słowicka-Kuta, a wynik zdawalności szkoły to 23 proc.

Aleksandra Jędryszka