Trener koordynator w MOSiR

W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji grupy dziecięce i młodzieżowe będzie szkolił nowy trener koordynator, Juliusz Kruszankin. Jak informuje dyrektor jednostki, Janusz Gierach, Kruszankin zajmie się całokształtem działalności MOSiR związanej ze szkoleniem młodzieży. Dyskusja wokół osoby trenera zawiązała się podczas sesji Rady Miasta Lubartów.

gierachJednym z zadań MOSiR jest szkolenie grup dziecięcych i młodzieżowych. – W chwili obecnej w MOSiR oprócz 6 grup rozgrywkowych, utworzyliśmy dodatkowo dwie grupy dzieci, które chcą rozpocząć przygodę z piłką. Są to roczniki 2004-2005 oraz 2006-2008. Mając tyle grup szkoleniowych i chcąc prowadzić je w sposób profesjonalny, osoba trenera koordynatora była niezbędna – argumentuje Janusz Gierach. – Przez okres kilku miesięcy w MOSIR jeden z trenerów za dodatkowym wynagrodzeniem zajmował się przygotowaniem terminarzy rozgrywek grup młodzieżowych, zgłaszaniem zawodników do rozgrywek oraz rozliczaniem delegacji sędziowskich.

Po umieszczeniu ogłoszenia na stronie MOSiR oraz tablicy ogłoszeń Urzędu Pracy w Lubartowie, na stanowisko trenera koordynatora zgłosiło się dwóch chętnych. Został wybrany Juliusz Kruszankin. Jak podaje Wikipedia – Juliusz Kruszankin jest wychowankiem ŁKS. W lidze pierwszy raz zagrał w 1983 r., grając w łódzkim klubie debiutował w kadrze. W reprezentacji Polski debiutował 7 października 1986 w meczu z Koreą Północną, ostatni raz w kadrze zagrał w 1993. Łącznie w biało-czerwonych barwach rozegrał 7 spotkań.

Drugi z kandydatów, Daniel Cieśla, jeden z trenerów MOSiR, nadal trenuje w ośrodku. – Nie wiem co myśleć o podpisie pod zdjęciem zamieszczonym w „Kanale S” w czasie wypowiedzi tego trenera „były trener MOSiR Lubartów” – mówi Janusz Gierach. – Do dnia dzisiejszego trener nie złożył rezygnacji z pracy, ani żadne działania w tym kierunku z naszej strony nie miały miejsca. Zastanawiam się, czy nie jest to zamierzona manipulacja, chcąca w złym świetle przedstawić MOSiR?

O trenerze podczas sesji

IMG_9766Sprawę zatrudnienia nowego trenera poruszono podczas sesji Rady Miasta Lubartów. – Jestem w stu procentach pewny, że Juliusz Kruszankin – nie dlatego, że jest moim kolegą jak to określa pewna lubartowska telewizja związana z pewnymi lubartowskimi politykami – przyczyni się do rozwoju piłki nożnej w naszym mieście – mówił w punkcie wolne wnioski podczas sesji 26 listopada radny koalicyjny Marek Polichańczuk.
– Domniemam, że gdyby koordynatorem został Daniel Cieśla sugestia byłaby podobna, ponieważ znam dobrze pana Cieślę, razem byliśmy w zarządzie Lewartu i trenował mojego syna – dodał.

Jeszcze na poprzedniej, październikowej sesji o szczegóły zatrudnienia nowego koordynatora pytał radny Jacek Tomasiak. Zastanawiał się m.in., czy osoba, dla której stworzono etat w MOSiR, będzie się zajmowała tym, czym zajmował się Daniel Cieśla.
Radny Marek Polichańczuk podczas swojego wystąpienia na sesji 26 listopada stwierdził, że to nieprawda. – Równoważenie zakresu obowiązków koordynatora, które znalazły się w ogłoszonym naborze i tego co robił Cieśla, jest nadużyciem – mówił.

Polichańczuk potwierdził, że chciał, aby Kruszankin został koordynatorem. Z jakich powodów? – Po pierwsze jest to osoba z zewnątrz, która mogłaby wnieść powiew świeżości do lubartowskiego sportu, po drugie jest osobą, która może pochwalić się niebywałymi sportowymi osiągnięciami, które do tej pory były niespotykane w środowisku piłkarskim Lubartowa – argumentował radny. – Skarbem jest to, że człowiek o takim piłkarskim życiorysie chce się zaangażować w sport w naszym mieście. Apeluję, abyśmy my, jako ludzie za sport odpowiedzialni, nie rzucali tej osobie kłód pod nogi.

Katarzyna Wójcik, Piotr Opolski, (J.A.)

Kim jest nowy trener koordynator MOSiR Lubartów?
KRUSZ1Juliusz Kruszankin jest wychowankiem ŁKS. W lidze pierwszy raz wystąpił w 1983. Grając w łódzkim klubie debiutował w kadrze. W 1989 odszedł do Legii, jednak w 1990 wrócił do macierzystego klubu. W 1992 ponownie został zawodnikiem Legii, tym razem na niecałe trzy sezony. W tym okresie dwukrotnie został mistrzem Polski (1994, 1995), zdobywał także Puchar (1989, 1990, 1994) oraz Superpuchar Polski (1990, 1995). W sezonie 1994/1995 grał w izraelskim Hapoelu Hajfa. W kolejnych sezonach występował w GKS Bełchatów, Lechii/Olimpii Gdańsk oraz Stali Głowno. W reprezentacji Polski debiutował 7 października 1986 w meczu z Koreą Północną, ostatni raz w kadrze zagrał w 1993. Łącznie w biało-czerwonych barwach rozegrał 7 spotkań. Dzięki jego staraniom, jeszcze jako tylko trener zorganizował dla lubartowskiej młodzieży spotkanie Jakubem Błaszczykowskim oraz wyjazdowy sparing lubartowskich dzieci z zawodnikami szkółki piłkarskiej RKS Raków Częstochowa.

Kariera trenerska

Glinnik Gorlice IV liga

Kolejarz Stróże IV liga

KS Częstochowa IV liga (podopieczny – Kuba Błaszczykowski)

ŁKS Łódź ekstraklasa (II trener)

2008-2009 dyrektor sportowy ŁKS Łódź

Tur turek IIliga

Orkan Sochaczew V liga

Od maja 2013 trener MOSiR Lubartów (rocznik 2002/2003)

Współpracował z trenerami: Marek Chojnacki, Wojciech Borecki, Mirosław Jabłoński, Wiesław Wojno.

 

Zobacz wystąpienie radnego Marka Polichańczuka podczas sesji Rady Miasta w dniu 26 listopada br.:

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=dvWSt_Z8ohQ[/tube]