„Trójka” obchodziła Rok Sienkiewicza

Na mocy Uchwały Sejmu w tym roku – 2016 świętujemy Rok Henryka Sienkiewicza, gdyż przypada 100. rocznica Jego śmierci, 170. rocznica urodzin oraz 120. rocznica ukazania się powieści „Quo vadis”. W obliczu tak doniosłych jubileuszy Laureata Nagrody Nobla – 24 listopada  na łączniku odbyły się Szkolne Obchody Roku H. Sienkiewicza.

Wzięły w nich udział 3-osobowe delegacje klas III-VI oraz zaproszeni uczniowie szkoły, którzy brali udział w szkolnych konkursach. Na tę uroczystość składało się: ogłoszenie wyników Szkolnego konkursu Wiedzy o życiu i twórczości H. Sienkiewicza oraz Szkolnego Konkursu plastycznego: Bohaterowie utworów H. Sienkiewicza. Drugą część imprezy stanowiło Szkolne Czytanie „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza.

W Konkursie ,,Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza” wzięło udział
28 uczniów z klas V-VI. Komisja konkursowa w składzie: p.Teresa Pawelec, p.Barbara Lipska i p.Grażyna Antoniuk przyznała:

I miejsce: Karinie Szczepaniak, kl. Vc,

II miejsce: Zuzi Piskorskiej, Ve,

III miejsce: Nicol Bronisz, kl.Ve.

Wyróżnieni:

Bartosz Mierzwiński – VIe, Weronika Zielińska – Vc, Sylwia Rysiowska -VIb, Paweł Gajos – VIb, Jakub Sadowski – VIb, Kacper Skoczylas – V a.

Wielu uczniów odpowiedziało także na zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym. Obrazem była m.in. wystawa na łączniku, prezentująca nagrodzone prace.

W Konkursie plastycznym ,,Bohaterowie utworów H.Sienkiewicza” wzięło udział 19 uczniów z kl. IV-VI oraz 26 uczniów z kl. III.

W kategorii klas IV-VI nagrodzeni zostali:

I miejsce: Jakub Jach, kl.Vb,

II miejsce: Jakub Sadowski, kl.VIb

III miejsce: Karina Szczepaniak, kl.Vc.

Wyróżnieni:

Oliwia Baran – kl.VIa, Sylwia Rysiowska – kl.VIb, Natalia Marzec – kl.IVd, Dominika Drewienkowska – kl.IVd, Julia Tkaczyk – kl.IVd, Daniel Dziedzic – kl.Vd.

W kategorii kl.III nagrody uzyskali:

I miejsce: Kacper Najda, kl.IIId

II miejsce: Kacper Makowski, kl.IIId

III miejsce: Dominika Powałka, kl.IIId.

Wyróżnieni:

Tymoteusz Choduń, kl.IIId, Bartosz Suchodolski, kl.IIId, Kacper Szymczak, kl.IIId, Dawid Górny, kl.IIId, Martyna Bućko, kl.IIId, Zuzanna Poździk, kl.IIId.

Wszyscy uczniowie nagrodzeni i wyróżnieni w konkursach otrzymali z rąk Dyrekcji Szkoły i członków komisji konkursowej pamiątkowe dyplomy, książki i drobne upominki. Wprowadzeniem do drugiej części uroczystości Czytania powieści
„W pustyni i w puszczy” była inscenizacja w wykonaniu uczniów kl. VIe: „King – przyjacielem Nel”. W role bohaterów wcielili się: Julia Jaksim /Nel/, Szymon Gmurkowski/Staś/, Julia Czuchryta /King/ Matylda Kolano /Saba/, Daria Baran /Mea/, Iga Babczyńska /Kali/ oraz narrator: Jakub Furtak. 
Szkolne Czytanie powieści rozpoczęła Dyrekcja Szkoły: p. Barbara Kurant i p. Anna Zakaszewska. W gronie czytających, gdzie przygotowano odpowiednią oprawę scenograficzną, byli nie tylko uczniowie klas III – VI, ale również nauczyciele. W tle obrazu filmowego powieści, w nastroju i klimacie afrykańskim mogliśmy być w tym dniu razem i wspólnie śledzić losy sienkiewiczowskich bohaterów, skupiających w sobie różne postawy i wzory zachowań, dobro i zło, miłość i nienawiść. Mogliśmy usłyszeć, jak ostatecznie zwycięża miłość i odpowiedzialność, która zmienia wszystko to, co złe i daje prawdziwe szczęście. W przerwie Szkolnego Czytania można było sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości powieści „W pustyni i w puszczy” /pytania przygotowane przez uczniów kl. VIe/ bądź obejrzeć prezentację o życiu Pisarza-Noblisty. Każdy czytający fragment powieści otrzymał pamiątkową zakładkę do książki, upamiętniającą nasze Szkolne Czytanie. Organizatorzy uroczystości serdecznie dziękują wszystkim za przyjęcie zaproszenia i przybycie, dyrekcji szkoły, nauczycielom, uczniom i rodzicom którzy włączyli się w tę szczytną akcję. Zachętą do codziennego czytania literatury polskiej niech będą słowa mistrza Henryka Sienkiewicza: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”.

Organizatorzy: Grażyna Antoniuk, Barbara Lipska, Teresa Pawelec

dsc_1414dsc_1428dsc_1438dsc_1444dsc_1448dsc_1456dsc_1462dsc_1475dsc_1491dsc_1494dsc_1507dsc_1512dsc_1544dsc_1564dsc_1574dsc_1596dsc_1599dsc_1607