Trwa kwesta online na odnowienie grobowców

Przypominamy, że do 30 listopada trwa kwesta Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego na rzecz odnowy zabytkowych grobowców. W tym roku nie było zbiórki tradycyjnej z powodu epidemii. Wpłat można dokonywać na konto LTR.

Zarząd LTR chcąc zachować ciągłość kwest zmienia jej formułę w tym roku zwracając się z prośbą do wszystkich osób, dla których ważna jest troska o zabytkowe nagrobki osób zasłużonych dla regionu, znajdujące się na lubartowskiej nekropolii o dokonywanie dobrowolnych wpłat na rachunek bankowy Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, Bank Spółdzielczy w Lubartowie, nr: 10 8707 0006 0003 4018 2000 0001 z tytułem przelewu „kwesta 2021” – w terminie do 30 listopada 2021 r.

Przypominamy, że kwesty odbywają się od 10 lat. Zarząd Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego w 2011 r. zainicjował pierwszą kwestę na lubartowskim cmentarzu w dniu 1 listopada. Była to kontynuacja działań prowadzonych od 2000 r., w wyniku których odrestaurowano pomniki zasłużonych dla regionu, m.in.: Wandy Śliwiny, Stefana Werchrackiego, Tadeusza Herburta, Heleny i Romana Morozewiczów, rodziny Rewuckich z „Aniołem Pokoju”, Hipolita Czaplickiego – oraz księży proboszczów – prałata Ludwika Mecha i dziekana Antoniego Komorowskiego. Przy restauracji tych pomników oprócz społecznych funduszy LTR, znaczący był wkład finansowy Miasta Lubartów i parafii św. Anny. Ponadto Zakład Kamieniarski Grzegorza Wysockiego społecznie odnowił pomnik Zofii Junoszy Szaniawskiej i Józefa Powiłajtisa, natomiast Zakład Wyrobów Betonowych Wojciecha Trykacza oczyścił grobowiec ks. infułata Walentego Golińskiego i Hipolita Czaplickiego.

Łącznie w latach 2000 – 2020 odrestaurowano 25 grobowców – pomników,

Z inicjatywy LTR, Miasto Lubartów sfinansowało odnowienie w 2021 r. krzyża na dawnym cmentarzu przykościelnym, a obecnie parkingu przy ul. Kościuszki.

Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu finansowemu i życzliwości lubartowian oraz gości odwiedzających cmentarz parafialny uda nam się zgromadzić poprzez kwestę tegoroczną fundusze na renowację kolejnych nagrobków i bieżącą konserwację już odrestaurowanych. Z góry dziękujemy za życzliwość i wpłaty na wskazany rachunek bankowy LTR – informuje zarząd LTR.