Twórca „Hobbita” na wystawie

W Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Lubelskiej 36 (I piętro), czynna jest nowa wystawa pt. „John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973)”. – Ekspozycja prezentowana jest z okazji 125 rocznicy urodzin pisarza – informuje dyrektor biblioteki Adam Banucha.

J. R. R. Tolkien to brytyjski pisarz oraz profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego. Urodził się 3 stycznia 1892 r. w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth.

Jest autorem opowieści rozgrywających się w mitycznym świecie Śródziemia: powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, „Władca Pierścieni”, „Silmarillion” oraz opowiadań, tzw. Legendarium Śródziemia zawartych w 12-tomowej „History of the Middle-earth”.

Ponadto jest autorem ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego: „Oxford English Dictionary”.

W różnym stopniu posługiwał się ponad 30 językami, przede wszystkim wymarłymi germańskimi i celtyckimi. Poznawał także język polski, lecz uważał go za trudny i nie potrafił się nim dobrze posługiwać.

– Prezentujemy publikacje książkowe i artykuły, opracowania biograficzne oraz inne materiały przybliżające życie oraz twórczość Tolkiena – informuje Adam Banucha. – W zbiorach posiadamy m.in. biografię Tolkiena, uważaną za najlepszą, jaka do dzisiaj została wydana, której autorem jest Humphrey Carpenter oraz niepublikowaną dotąd powieść fantastyczną pisarza p.t. „Opowieść o Kullervo”. Fotografie i inne reprodukcje pochodzą ze zbiorów bibliotecznych i strony internetowej tolkien.com.pl. Wystawa czynna będzie do połowy marca 2017 r. w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy na zwiedzanie grupowe młodzież szkolną, po umówieniu się z Panem Andrzejem Rybakiem, tel. 818552235 – dodaje Adam Banucha.

(J.A.) fot. MBP

tolkientolkien2

unnamed