Tydzień w CSK


Zapraszamy na kolejną odsłonę #JAZZwCSK – koncert
Jerzy Małek Quintet. Poza tym bardzo filmowo: w czwartek na dachu CSK na kultowa komedia Hydrozagadka oraz premiery w Kinie CSK:Susza” oraz „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza. Tradycyjnie zapraszamy na dostępne znakomite wystawy w przestrzeniach CSK.

Szczegóły poniżej.

Do zobaczenia w CSK!

Klub Muzyczny CSK

Jerzy Małek Quintet | #JAZZwCSK

5 SIE 2021 | 19:00

Klub Muzyczny CSK

Zapraszamy na kolejną jazzową odsłonę Klubu Muzycznego CSK!

Jerzy Małek to znakomity polski trębacz i kompozytor jazzowy. W ostatnich dwóch dekadach zdobył uznanie jako twórca własnej muzyki, lider autorskich projektów oraz sideman. Dzięki współpracy z takimi artystami jak: Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Zbigniew Wegehaupt czy Marek Dyjak dał się poznać jako znakomity trębacz, kompozytor i aranżer. Oprócz działalności jazzowej Jerzy Małek ma na swoim koncie bogate doświadczenie w tworzeniu muzyki do teatru i filmów.

„Gravity” – najnowszy autorski projekt Jerzego Małka – to fuzja wielu gatunków połączonych ze sobą̨ niczym nieposkromioną jazzową improwizacją. W warstwie harmonicznej usłyszymy rozbudowane modernistyczne połączenia akordów tworzących wspólną narrację, której wyróżnikiem jest impresjonistyczne rozbudowywanie formy. Warstwa melodyczna to frazy, które można powtórzyć́ już̇ po pierwszym przesłuchaniu. I wreszcie niezwykle bogata warstwa rytmiczna, spajająca cały projekt, tworząc wraz z resztą elementów swoistą kwintesencję wyjątkowego stylu muzycznego.

– bilety w cenie 30 zł – ulgowy / 40 zł – normalny w Kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com.

KINO CSK

Kultowe Lato Filmowe na dachu CSK

Hydrozagadka | Reż.; Andrzej Kondratiuk, Występują: Roman Kłosowski, Zdzisław Maklakiewicz, Wiesław Michnikowski i inni | Komedia, mystery / Polska / 1971

5 SIE 2021 | 21.00

Tarasy Widokowe CSK +4

W Warszawie w niewytłumaczony sposób znika woda i to w czasie największych upałów. Nad problemem pracuje profesor Milczarek. Angażuje on do pomocy legendarnego i nieustraszonego Asa. Okazuje się, że sprawcami całego nieszczęścia są tajemniczy maharadża oraz jego pomocnik i partner w interesach – doktor Plama. Planują oni niesamowitą operację przeniesienia za pomocą odparowania i pomyślnych wiatrów ogromnych mas wody z Polski do kraju maharadży, Kaburu. Na drodze stanie mu nieustraszony As. Towarzyszyć mu będzie gadatliwy taksówkarz.

– bilety w Kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com.

Kino CSK

Susza (premiera) | Reż.: Robert Connolly, Występują: Eric Bana, Genevieve O’Reilly, Keir O’Donnell, Matt Nable i inni | Thriller kryminalny / Australia, USA / 2020

4 SIE 2021 | 19:00

5 SIE 2021 | 19:00

6 SIE 2021 | 19:30

7 SIE 2021 | 19:30

8 SIE 2021 | 16:00

Kino CSK

Nie poznasz prawdy, dopóki nie odkryjesz wszystkich kłamstw…

Film producentki hitów „Zaginiona dziewczyna”, „Wielkie kłamstewka” i „Od nowa” na podstawie bestsellerowej powieści Jane Harper. W roli głównej Eric Bana („Troja”, „Monachium”, „Helikopter w ogniu”).

Detektyw Aaron Falk wraca do rodzinnego miasteczka po ponad dwudziestoletniej nieobecności, aby wziąć udział w pogrzebie swojego dawnego przyjaciela. Zgodnie z ustaleniami lokalnej policji, zmarły miał przed samobójczą śmiercią zamordować swoją żonę i dziecko. Jest jednak coś, co od początku nie zgadza się w tej historii. Aaron zostaje w miasteczku kilka dni dłużej, by dowiedzieć się, co wydarzyło się naprawdę. W toku śledztwa okazuje się, że sprawa może mieć związek z wydarzeniami sprzed dwudziestu lat i tajemniczym utonięciem młodej dziewczyny, z powodu którego lata temu Falk musiał opuścić miasto.

Susza” to światowy bestseller autorstwa Jane Harper, do którego prawa filmowe zostały sprzedane, jeszcze nim książka pojawiła się na półkach księgarni. Ekranizacją powieści zajęła się doświadczona i wielokrotnie nagradzana (razem z Reese Witherspoon) producentka Bruna Papandrea, która w swoim dorobku filmowym ma takie hity jak „Zaginiona dziewczyna”, „Wielkie kłamstewka”, czy „Od nowa”. Australijska premiera „Suszy”, z Erikiem Baną w roli głównej, okazała się wielkim sukcesem, stając się wielkim hitem rodzimego box office’u i zajmując miejsce wśród najbardziej dochodowych filmów w historii australijskiego kina.

– bilety w Kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com.

Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza (premiera) | Reż.: Ksawery Szczepanik | Dokumentalny / Polska / 2020

6 SIE 2021 | 18:00

7 SIE 2021 | 18:00

8 SIE 2021 | 19:30

Historia życia legendarnego polskiego tyczkarza – Władysława Kozakiewicza.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie ’80, Kozakiewicz na oczach milionów telewidzów toczy pasjonujący pojedynek z reprezentantem ZSRR. W finale zdobywa złoto i pobija rekord świata, ale wyprowadzony z równowagi przez sowiecką publiczność pokazuje jej niesportowy, obraźliwy gest. „Wał” zostaje uznany za prowokację polityczną i życie naszego lekkoatlety z dnia na dzień odmienia się. W zdominowanej przez Związek Radziecki Polsce Kozakiewicz staje się… bohaterem narodowym, zyskuje ogromną popularność i wpływy. Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają wierni wobec komunistycznego reżimu działacze sportowi. Czy kochającemu ponad wszystko tyczkę skoczkowi uda się jeszcze wrócić na szczyt?

Twórcy filmu dotarli do unikatowych materiałów archiwalnych, polskich i zagranicznych, by w porywający sposób opowiedzieć o spektakularnej karierze sportowej, za którą kryją się nie tylko chwile tryumfu, ale też łzy, gorycz i rozczarowania.

– bilety w Kasie CSK i na bilety.spotkaniakultur.com.

Wystawy

Atencja” – Monika Trypuz

do 29 SIE 2021

Galeria 0

Projekt „Atencja” to zogniskowanie uwagi odbiorcy na mozolnej technice tkania pereborów – ornamentów tkackich charakterystycznych dla rejonów Lubelszczyzny. Każda linia wzoru wymaga niezwykłego skupienia/atencji tkaczki, by deseń wytkany został zgodnie z pierwotnym założeniem. Punktem wyjścia jest wzornik autorskich pereborów wytkanych przez artystkę. Do pracy na zaumatyzowanym, będącym prototypem komputera krośnie żakardowym nawiązują odtwarzające się wiersz po wierszu zapisane kodem moduły wzorów. Ażurowe fronty kasetonów świetlnych odnoszą się do projektów na kratownicach będących podstawą do wytkania pereborów, jak też kart perforowanych będących pierwowzorem pamięci w sterowaniu maszyną żakardową.

Perebor stał się dla artystki początkiem niezwykłej podróży w przyszłość, jak i w przeszłość, w głąb siebie, w odległe rejony dzieciństwa. Dzięki niemu nastąpił powrót do korzeni, babcinego wiejskiego domku i ciepłych uczuć z nim związanych, co dziś rzutuje na sentyment do atmosfery dawnej wsi.

Perebor był przyczyną spotkań z pełnych pasji kobietami kultywującymi tę technikę tkactwa. To również perebor stał się motywatorem do spełnienia dziecięcego marzenia dotyczącego nauki tkania na krosnach. To właśnie z doświadczenia pracy przy warsztacie tkackim zrodził się projekt artystyczny „Atencja” oraz pomysł na stworzenie własnej marki How I wykorzystującej twórczo rozwinięty przez artystkę perebor w celu kreacji istotnych znaczeniowo i kulturowo ubrań.

Monika Trypuz – urodzona w 1981 roku w Chełmie. Jest absolwentką warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim uzyskała w dwóch specjalnościach: Grafika Warsztatowa pod kierunkiem prof. Rafała Kochańskiego i Ilustracja i Grafika Wydawnicza pod kierunkiem prof. Błażeja Ostoi Lniskiego. Od 2005 roku magister Matematyki (KUL w Lublinie). Graficzka, ilustratorka współpracująca z wydawnictwami i instytucjami kultury. Ostatnie jej zainteresowania skupiły się wokół polskiej kultury ludowej i rękodzieła. Efektem tych zainteresowań jest autorska książka „Rocznik wsi” ilustrująca miesiąc po miesiącu niepowszechne bądź zapomniane tradycje i obrzędy ludowe oraz projekt „Atencja” poświęcony pereborom – lubelskim ornamentom tkackim.

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 12:00 do 18:00, wstęp wolny

Niebezpieczne zabawy” Henryk Cześnik

do 22 SIE 2021

City Project -1

Henryk Cześnik jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Gdańsku. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 r., a od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą, na Wydziale Malarstwa i Grafiki.

Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach, na całym świecie. Wystawa pt. Niebezpieczne zabawy składa się z prac powstałych – w większości – w ostatnich 15-tu latach. Jej ekspozycja w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przygotowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, we współpracy z Agencją Zegart.

Rysowanie/malowanie/pisanie/obrazowanie. To malarstwo z ducha rysunku – tak chyba najprościej można zdefiniować technikę, ale i energię artystyczną Henryka Cześnika. W swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła – najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki.” – Bogusław Deptuła.

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 12:00 do 18:00.

– bilety: 10zł (normalny) i 8 zł (ulgowy) do nabycia w Kasie CSK i na bilety.potkaniakultur.com; w środy – wstęp bezpłatny

Wystawa malarstwa: Piotr Kmieć. Ziemowit Kmieć. Przemysław Kmieć

do 29 SIE 2021 r.

Galeria Wystaw Czasowych +1, Galeria Wystaw Czasowych -1

Wystawa prezentowana w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie ma charakter rodzinny. Prezentuje malarstwo pokoleniowe Piotra Kmiecia i jego dwóch synów – Ziemowita i Przemysława. Artyści pochodzą z Nałęczowa, malarsko są jednak związani z Krakowem, gdzie na Akademii Sztuk Pięknych studiowali u znanych i cenionych artystów pedagogów.

– wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 12:00 do 18:00.

– bilety: 10zł (normalny) i 8 zł (ulgowy) do nabycia w Kasie CSK i na bilety.potkaniakultur.com; w środy – wstęp bezpłatny

Wystawa: Karol Karwowski Labyrinthus caelestis

do 18 SIE 2021

Ciche Kąty

– Zagubić się w meandrach cienistych korytarzy. Odnaleźć wytchnienie w ogrodzie i spojrzeć ponad, i poza horyzont. Zaczerpnąć coś dla siebie z bogatego universum znaczeń zapisanych w dziełach sztuki… Jubileuszowa wystawa Karola Karwowskiego, prezentowana w Centrum Spotkania Kultur, znakomicie licuje z duchem tegoż miejsca, z metaforyką zakodowaną w jego przestrzeniach. Zapewnia nam też spotkanie z kulturą wizualnych znaków i form, których odczytywanie/dekodowanie wymaga spokojnej kontemplacji, stanu pewnego „oddalenia” od chaosu codzienności; takiego, który Grecy określali mianem sophrosyne…. – Małgorzata Stępnik

Karol Karwowski- urodzony w 1953 r. w Łomży. Ukończył studia IWA UMCS w pracowniach Mieczysława Hermana, Mariana Bogusza, Andrzeja Kołodziejka. Uzyskał dyplom z malarstwa w 1979 r. Od 1992 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzy w zakresie rysunku, malarstwa, oraz malarstwa monumentalnego. Zorganizował 30 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 50 wystawach zbiorowych. Założyciel i w latach 2000 – 2015 Dyrektor Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Jego prace malarskie znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą oraz w zbiorach publicznych.

– wstęp wolny, wystawa dostępna w godzinach otwarcia CSK

Wystawa studencka „Kasandra” – Festiwal Scena w Budowie 2021

do 15 SIE 2021 – termin wydłużony

Przestrzenie CSK (na poziomach: -1, 0,+1 oraz +2)

Wystawa prac studenckich „Kasandra” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic i Łodzi oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna. Inspiracją edycji w 2021 roku jest mit
o Kasandrze.

Tworzone eksponaty mogą przybrać formę kostiumów, elementów scenografii, makiet, instalacji multimedialnych lub innych form instalacji przestrzennych.

– wystawa dostępna codziennie w godzinach otwarcia budynku – wstęp wolny

Galeria Saska

Andrzej Ziółkowski | Człowiek wobec sacrum

do 19 WRZ 2021

ogrodzenie Ogrodu Saskiego

Wystawa prezentuje twórczość Andrzeja Ziółkowskiego. Artysta przez 20 lat pracował w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze i tam zafascynował się barwną różnorodnością Azji Południowo-Wschodniej. Od 2005 roku zajmuje się fotografowaniem.

Fotograf starał się uchwycić uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność. Album The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum to owoc jego fotograficznych i duchowych peregrynacji.

– wstęp wolny

Zapowiedzi

Klub Muzyczny CSK:

Kino CSK – Kultowe Lato Filmowe:

Sklepik Kulturalny CSK / kasa CSK czynny codziennie w godz. 10:00-18:00. Zapraszamy po wyjątkowe pozycje księgarskie oraz tegoroczny miód i naturalne świece z pszczelej węzy z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej (więcej…).

Tarasy Widokowe CSK dostępne codziennie od 8:00 do 21:00.

Więcej na www.spotkaniakultur.com

Andrzej Goliszek