Uczeń z II LO reprezentował Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej

W dniach 25-29 lipca 2022 roku na wyspie Man odbywała się Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna, w której brał udział uczeń II LO w Lubartowie, Jakub Ścierzyński, laureat XX Ogólnopolskiej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.

Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna jest organizowana corocznie od 2003 roku. Każda edycja konkursu ma miejsce w innym zakątku świata -organizatorami do tej pory były takie państwa jak USA, Korea Południowa, Chiny, Wielka Brytania, Bułgaria, Polska i wiele innych. Z roku na rok olimpiada cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku w zawodach organizowanych na wyspie Man udział wzięły 184 osoby z 36 krajów.

Olimpiada dzieli się na dwie części: indywidualną i drużynową, a uczestnicy rywalizują w 4-osobowych zespołach, których członkami są oczywiście reprezentanci jednego państwa.

W części indywidualnej Kuba zdobył wyróżnienie, które przyznawane jest za uzyskanie liczby punktów większej od średniej liczby punktów wszystkich uczestników. Drużyna z naszym uczniem niestety nie zajęła miejsca na podium, jednak sama zespołowa praca nad zadaniem była ciekawymi cennym doświadczeniem. W czasie wolnym od rywalizacji uczestnicy Olimpiady mieli wiele możliwości do integracji i dobrej zabawy. W programie były spacery, tematyczne wykłady, wycieczki po całej wyspie Man, a także koncert czy impreza karaoke.

Wyjazd na olimpiadę trwał łącznie 12 dni, gdyż przed i po olimpiadzie jako reprezentacja Polski zwiedzaliśmy miasta: Liverpool i Manchester. Na wyspę Man dotarliśmy promem i już od samego początku wywarła ona na mnie niezwykłe wrażenie. To terytorium zależne od Wielkiej Brytanii cechuje się pięknymi, dzikimi krajobrazami, wcale nie najgorszą pogodą – przez większość mojego pobytu świeciło tu słońce – a do tego mieszkają tu niemal sami uprzejmi ludzie. Przed konkursem nie spodziewałem się żadnych osiągnięć, chciałem bardziej zdobyć nowe doświadczenie, poznać inspirujących ludzi i przeżyć świetną przygodę. Tak właśnie się stało. Olimpiada była świetnym miejscem do spełnienia moich oczekiwań, a także rozwoju umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Zdobycie wyróżnienia w części indywidualnej było dla mnie miłym dodatkiem, jednak najważniejszy jest świetnie spędzony czas i wspomnienia, które zostaną na całe życie – wspomina wyjazd Jakub Ścierzyński.

II LO