Uczennica II LO spędzi rok w USA

Zuzanna Jabłońska z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie została finalistką programu stypendialnego FLEX. Dzięki temu już w sierpniu wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, aby spędzić tam cały rok szkolny!

Program FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program, to całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA, program wymiany dla uczniów szkół średnich. Dzięki programowi uczniowie liceów i techników z Polski i innych krajów mogą spędzić cały rok szkolny w USA, mieszkać u amerykańskich rodzin i uczęszczać do amerykańskich szkół. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami innych krajów.

W tym roku spośród 2400 aplikujących, tylko 43 finalistów z Polski spędzi rok w Ameryce, a wśród nich uczennica II LO! To wielki sukces. Zuzia Jabłońska przeszła przez długi proces rekrutacji i selekcji, który rozpoczął się już we wrześniu. Ale było warto! Aby dostać się do programu FLEX, uczennica musiała m.in. świetnie napisać test językowy i kilka esejów w języku angielskim na wskazany temat, a następnie odbyć rozmowę z przedstawicielem American Councils. W sierpniu Zuzia zamieszka w czwartym pod względem wielkości mieście Stanów Zjednoczonych – Houston w Teksasie i cały rok szkolny będzie uczęszczać do Summer Creek High School. Przypominamy, że zaledwie dwa lata temu inna uczennica II LO – Diana Kępa – wróciła z rocznego pobytu w stanie Idaho, gdzie mieszkała i uczyła się również dzięki programowi FLEX.

Okazuje się, że jeśli naprawdę chce się coś osiągnąć, przeżyć przygodę życia, trzeba walczyć o swoje marzenia. Gratulujemy serdecznie Zuzi Jabłońskiej i życzymy niezapomnianych chwil w Stanach Zjednoczonych!

AO

Processed with VSCO with preset