Uczniowie Dwójki na regionalnym szlaku Lubartowa

Uczniowie klasy 2d z II LO w Lubartowie pod opieką wychowawczyni pani Katarzyny Płaszczewskiej oraz pana Łukasza Wasyluk 9 grudnia udali się do Muzeum Ziemi Lubartowskiej oraz Bazyliki Świętej Anny. Młodzież, podzielona ze względów epidemiologicznych na dwie grupy, odwiedziła jedne z najważniejszych dla historii Lubartowa miejsc.

W Muzeum Ziemi Lubartowskiej licealiści zwiedzili wystawę „Lubartowscy Sanguszkowie”, którą przybliżyła przewodniczka, pani Monika Sztorc. Słuchacze poznali drzewo genealogiczne Sanguszków oraz historię życia księcia Pawła Karola Sanguszki, dzięki któremu miasto Lewartów zyskało nazwę Lubartów oraz aktualnie znany nam herb. To również książę Paweł Sanguszko ufundował wybudowanie Bazyliki Świętej Anny i Klasztoru Braci Kapucynów oraz sprowadził pierwszych Braci Kapucynów na ziemie lubartowskie. Ponadto odnowił i przebudował pałac Sanguszków w Lubartowie, który był kiedyś zwykłym, ubogim zamkiem, na wzór wersalski. Właśnie wtedy w pałacu, który stał się wówczas salonem towarzyskim dla elit, gościli Ignacy Krasicki czy Stanisław Konarski. Uczniowie poznali też dzieje Lubartowa i jego ziem oraz obejrzeli fotokopie najważniejszych dokumentów miasta, pochodzących m. in. z okresu międzywojennego oraz drugiej wojny światowej. Ciekawym dla młodzieży rekwizytem okazało się godło Łucki z czasów drugiej wojny światowej ze śladami po kulach niemieckich.

Podczas gdy pierwsza grupa zwiedzała muzeum, druga odwiedziła Bazylikę Św. Anny. Po świątyni młodzież oprowadzał ksiądz Mateusz Golec, który zaciekawił słuchaczy opowieścią o tej pięknej barokowej budowli. Uczniowie poznali historię kościoła, który był wielokrotnie odbudowywany po pożarach oraz podziwiali jego bogaty wystrój zachwycający filarami, witrażami czy licznymi ornamentami, charakterystycznymi dla sztuki baroku.Ta krótka wycieczka z pewnością wzbogaciła wiedzę licealistów o ciekawej historii Lubartowa i jego okolic.

Zuzanna Tomasiak kl. II d