Uczniowie II LO i Narodowe Czytanie

Uczniowie II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie jak co roku z entuzjazmem włączyli się w akcję Narodowe Czytanie 2023, która jest organizowana od 2012 roku z inicjatywy Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. W tym roku arcydziełem literatury polskiej czytanym podczas tego ogólnopolskiego wydarzenia jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, porównywana w swoich walorach artystycznych do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.

Młodzież oraz nauczyciele z II LO czytali ten najbardziej znany utwór Orzeszkowej podczas lekcji języka polskiego oraz w trakcie obozu integracyjnego pierwszoklasistów w Białce. Uczniowie klasy III C, na zaproszenie dyrektora  Biblioteki Publicznej im. Adama Mickiewicza w Lubartowie, pana Grzegorza Winnickiego, uczestniczyli w miejskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której w ogrodzie lubartowskiej biblioteki wysłuchali fragmentów „Nad Niemnem” w interpretacji przedstawicieli władz miasta, Burmistrza Krzysztofa Paśnika, Zastępcy Burmistrza Tadeusza Małyski, działaczy społecznych, czytelników biblioteki oraz Dyrektora II LO Rafała Wrotkowskiego.

Udział w tym ważnym wydarzeniu z pewnością zachęcił niejednego miłośnika literatury do sięgnięcia po tę ważną dla polskiej kultury powieść.

II LO