Uczniowie II LO na giełdzie

SIGG, czyli internetowa gra inwestycyjna realizowana na specjalnie przygotowanej do tego celu platformie GPWtr@der, stanowi największy projekt edukacyjny uczący w sposób praktyczny inwestowania na giełdzie. O popularności tego przedsięwzięcia świadczy fakt, że już od dziewiętnastu lat przyciąga wielu uczniów szkół ponadpodstawowych oraz starszych z klas szkół podstawowych. Gra składa się z czterech etapów: gry testowej, etapu 1 i etapu 2 oraz finału. Łączna pula nagród w 19. edycji SIGG to 80 000 zł, a za zajęcie 1. miejsca w finale można wygrać aż 10 000 zł!

Uczniowie z klas 2g i 2i II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie postanowili stawić czoło wyzwaniom, jakie stawia ta internetowa rywalizacja i zorganizowali zespół, w skład którego weszło czterech uczniów oraz opiekun – pani Urszula Żurawska. Miejmy nadzieję, że wirtualne inwestycje młodych maklerów okażą się trafne i zespół odniesie sukces.

Oto relacja jednego z zawodników: „Zarejestrowaliśmy się na stronie i zaczęliśmy grę testową. Miała ona na celu zapoznanie graczy z działaniem platformy, sprawdzenie, czy wszystko sprawnie działa i opracowanie taktyk do pierwszego etapu właściwej gry. Mieliśmy do dyspozycji wirtualne środki w wysokości 20 000 zł. Najpierw poznawaliśmy instrumenty finansowe notowane na polskiej giełdzie, takie jak akcje i ETF-y, a następnie wspólnie decydowaliśmy, jak chcielibyśmy zainwestować i dokonywaliśmy transakcji. Inwestycje realizowane są w oparciu o środki wirtualne, jednak transakcje zawierane są na podstawie rzeczywistych ofert kupna i sprzedaży na realnym rynku giełdowym. Taki mechanizm doskonale oddaje giełdową rzeczywistość, dzięki czemu praktycznie uczymy się, na czym polega inwestowanie na giełdzie oraz poznajemy ryzyko inwestycyjne i skutki negatywnych decyzji, które każdego dnia mają przełożenie na pozycję zespołu w rankingu SIGG. Jesteśmy już po grze próbnej. Poszło nam dobrze, a w ostatnich dniach opracowywaliśmy  taktykę na następny etap rozgrywki, który zaczął się wczoraj. Mamy nadzieję, że zaprezentujemy się jeszcze lepiej. Trzymajcie za nas kciuki!”