Uczniowie II LO na pokazach z fizyki

14 września uczniowie klas I a oraz II e z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie udali się do Lublina na pokazy fizyczne organizowane przez Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Ideą wydarzenia jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację ciekawych eksperymentów.

Zainteresowanie tego typu wydarzeniami jest zawsze bardzo duże, dlatego też w tym dniu UMCS odwiedziła młodzież z wielu lubelskich szkół i pokazy odbywały się w dwóch aulach. W pierwszej z nich uczniowie mieli okazję zgłębić wiedzę dotyczącą fizyki zabawek, a także światła i oka. W drugiej auli prezentowano fizykę latania oraz błękitną planetę. Eksperymenty dotyczyły zarówno zagadnień z życia codziennego, jak i funkcjonowania organizmu człowieka, a konkretniej oka. Młodzież podziwiała proste zjawiska fizyczne oraz te, do których wykonania użyto specjalistycznych przyrządów. Prowadzący zajęcia angażowali osoby chętne z widowni, co pozwoliło niektórym bezpośrednio uczestniczyć w niezwykłych badaniach.

Pokazy z fizyki to dla osób zainteresowanych przedmiotami ścisłymi z pewnością ciekawa lekcja, podczas której można obserwować eksperymenty trudne do wykonania w szkole, jak i te łatwiejsze, które można powtórzyć nawet w warunkach domowych. Taka forma zajęć to dla uczniów cenne doświadczenie i świadomość, jak ważne jest rozumienie różnych procesów rozgrywających się wokół nas na co dzień.

Organizatorem wyjazdu była Jolanta Prokopowicz, nauczyciel fizyki w II LO.

Jagoda Wach, kl. I a