Uczniowie II LO na szlakach Gór Świętokrzyskich

W niedzielę 22 maja uczniowie klas 1a, 2a i 2d, pod opieką pań Katarzyny Płaszczewskiej, Małgorzaty Milanowskiej-Jednous, Ewy Biernackiej i Jolanty Prokopowicz, wyruszyli na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, uznawane za najstarsze góry w Polsce.

Pierwszym przystankiem w podróży była mała wieś Święta Katarzyna, w której znajduje się Muzeum Minerałów i Skamieniałości. Tu młodzież wysłuchała wykładu oraz podziwiała różnego rodzaju minerały i skamieniałości. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Ośrodka Wypoczynkowego „Jodełka”, gdzie zostali zakwaterowani i po obiadokolacji wyruszyli na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę.
Drugi dzień wyprawy rozpoczął się od spotkania z przewodnikiem, panem Pawłem Wojtysiem, który jest autorem serii książek krajoznawczych o Górach Świętokrzyskich pt. „Z sercem w plecaku”. Po krótkim wykładzie o budowie geologicznej Gór Świętokrzyskich grupa wyruszyła trasą z Huty Szklanej na Święty Krzyż do Bazyliki Mniejszej pw. Trójcy Świętej i Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Jest to późnobarokowa świątynia i najstarsze polskie sanktuarium. Następnie licealiści udali się na Łysą Górę, by podziwiań Gołoborza Świętokrzyskie. Kolejnymi punktami wycieczki były Zamek Królewski w Chęcinach z przełomu XIII i XIV wieku
oraz Rezerwat Przyrody Kadzielnia, w którym znajdują się Amfiteatr Kadzielnia i Jaskinia na Kadzielni. Po pełnym wrażeń dniu młodzież wróciła do pensjonatu i integrowała się między sobą.

Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki udali się do Parku Rozrywki i Miniatur w miejscowości Krajno Zagórze. Na początku uczniowie obejrzeli dwa filmy w kinie 6D, a następnie udali się do parku linowego, który cieszył się ogromną popularnością. Wyjazd zakończyła podróż z przewodnikiem do najpiękniejszych miejsc na Ziemi. W Alei Miniatur „Cudowny Świat” wszyscy podziwiali najwspanialsze budowle i dzieła stworzone przez naturę, a wśród nich Wieżę Eiffla, Big Bena, Krzywą Wieżą w Pizie oraz wulkan Etna i gejzery.
Wycieczka okazała się dla uczniów wspaniałą okazją do integracji nie tylko klasowej, ale też międzyklasowej. Licealiści odwiedzili dużo ciekawych miejsc, zdobywając cenną wiedzę oraz nowe doświadczenia.

Zuzanna Tomasiak kl. 2d