Uczniowie II LO podziwiali najdłuższy kraj świata

Już po raz kolejny w tym miesiącu młodzi entuzjaści bliskich i dalekich wypraw z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie odbyli fascynującą podróż on-line. Tym razem wirtualnie przemierzali Chile – najdłuższy kraj świata.

26 listopada młodzież z II LO, wraz z panią Katarzyną Płaszczewską, uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego. W warsztatach on-line na platformie Teams brali udział uczniowie klas I d i II j, realizujący geografię w zakresie rozszerzonym. Prowadzącym spotkanie był dr Wojciech Lewandowski – geograf, podróżnik, uczestnik wielu wypraw w wysokie góry oraz pracownik Katedry Geografii Fizycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Wojciech Lewandowski jest również twórcą programów radiowych, telewizyjnych, współpracownikiem wielu czasopism górskich, geograficznych, dziecięcych i młodzieżowych.

W trakcie warsztatów „Chile – najdłuższy kraj świata” Wojciech Lewandowski prezentował fotografie przedstawiające niemal wszystkie zakątki tego niezwykłego kraju, które zwiedził. Jednak najwięcej uwagi poświęcił południowej części Chile i parkom narodowym, których ten południowoamerykański kraj ma najwięcej na świecie – to ok. 4,5 mln ha. Podróżnik zaprezentował słuchaczom walory Patagonii, niezwykle popularnego kierunku ekoturystyki. Opowiadał o swoim pobycie w najbardziej wysuniętym na południe mieście świata – Ushuai, z którego wypłynął w rejs na Przylądek Horn. Aby tam dotrzeć, podróżnik przepłynął Cieśninę Magellana i kanał Beagle, który graniczy z Ziemią Ognistą i stanowi granicę między Chile a Argentyną. To wyjątkowe miejsce, położone wzdłuż Alei Lodowcowej, pozwala podejrzeć i podziwiać pingwiny Magellana, lwy morskie czy kormorany. Dech zapierają również widoki – wierzchołki Andów, odbijające się w wodzie oraz lodowce: hiszpański, włoski, niemiecki, francuski czy holenderski. Po powrocie na ląd geograf rozpoczął zwiedzanie największej atrakcji Patagonii – Parku Narodowego Torres del Paine z monumentalnym formacjami skalnymi, lasami bukanowymi, licznymi lodowcami i jeziorami. Warto dodać, że obszar ten był początkowo rezerwatem, a w roku 1978 organizacja UNESCO wpisała go na listę rezerwatów biosfery. Fotografie prezentujące te wyjątkowe okazy przyrody naprawdę przekonują o tym, jak piękna i majestatyczna jest natura, a szczególnie ta dzika, nieokiełznana przez człowieka.

Spotkanie z Wojciechem Lewandowskim z pewnością stanowiło cenną i niecodzienną lekcję geografii. Rozmowa z podróżnikiem przypomniała wszystkim o tym, jak piękny i niezbadany jest świat. Z pewnością wielu uczestników tego spotkania już złapało bakcyla i po ustaniu pandemii planuje bliższą lub też dalszą wędrówkę, ponieważ, jak mówi znane przysłowie, nic tak nie kształci, jak właśnie podróże.

II LO