Uczniowie II LO przeciw dyskryminacji

W kwietniu odbył się międzynarodowy projekt Erasmus+ pod hasłem „We are all humans”, do którego zostali wydelegowani uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie – Kacper Sternik oraz Oskar Nowakowski, reprezentujący zarazem organizację „HEureka Generator”.

Zamysłem projektu obywającego się w Czechach było przedstawienie oraz dokładna analiza problemu dyskryminacji oraz wykluczenia mniejszości ze społeczeństw. Na zagadnienie młodzież spojrzała z perspektywy różnych krajów europejskich, których przedstawiciele mieli możliwość wyrażenia swojego zdania oraz wymiany doświadczeń. Efektem tygodniowej współpracy był zorganizowany przez wszystkich uczestników event o nazwie „Human Library” w Brnie. Cały projekt odbył się w idei Non Formal Education, dzięki czemu drużyny z Polski , Bułgarii , Słowacji, Czech oraz Węgier były mocno zaangażowane w prace nad eventem. Relację z wydarzenia można zobaczyć na fanpage’u Brno For You.

Uczestnicy projektu zorganizowali także event internetowy zatytułowany „Bettet together photo campaign”. Zdjęcia mające na celu zwiększyć świadomość na temat dyskryminacji oraz możliwości włączenia społecznego mniejszości są obecnie reklamowane na wielu stronach internetowych w całej Europie.

Projekt „We are all humans”organizowany był przez organizację Brno For You, a finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Kacper Sternik oraz Oskar Nowakowski na podstawie zdobytych w Czechach doświadczeń pracują wraz z innymi członkami organizacji „HEureka Generator” nad szkicem własnego projektu.

AO