Uczniowie II LO przeprowadzali doświadczenia w Lublinie

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie 18 i 19 września uczestniczyli w warsztatach z biologii i chemii przygotowanych przez lubelskie wyższe uczelnie. W zajęciach brali udział chętni uczniowie z klas II b i III b pod opieką nauczyciela chemii Anny Okrasińskiej.

18 września uczniowie uczestniczyli w warsztatach biologiczno-chemicznych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Zajęcia podzielone były na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Podczas części teoretycznej przypomniane zostały podstawowe informacje na temat materiału genetycznego. Część praktyczna obejmowała doświadczenie, podczas którego wyizolowany został kwas deoksyrybonukleinowy (DNA) z materiału roślinnego, czyli w tym wypadku – z groszku. Uczniowie podczas pracy korzystali z „metody kuchennej”. Przy pomocy detergentu, soli kuchennej oraz stężonego alkoholu przeprowadzili separację DNA od pozostałych składników komórkowych. Następnie dokonali wybarwienia DNA i obserwowali zmiany w świetle lampy UV.
19 września uczniowie wzięli natomiast udział w teoretycznych i praktycznych zajęciach z chemii na Wydziale Chemii Organicznej UMCS. Podczas warsztatów dowiedzieli się, z jakich substancji wytwarza się perfumy oraz mieli możliwość przygotowania własnych kremów do rąk i kul solnych do kąpieli. Pod czujnym okiem pracownika naukowego na eksperymentach chemicznych spędzili ponad trzy godziny.
Zmagania uczniów zakończyły się sukcesem, a wyższe uczelnie opuszczali z przekonaniem, że praktyka to najlepszy sposób na sprawdzenie wiedzy teoretycznej. Udział w tego typu projektach to dla młodzieży okazja zarówno do praktycznego zastosowania wiedzy, jak i do dokładnego poznania specyfiki pracy w laboratorium.

II LO