Uczniowie II LO świętowali Imieniny Miasta

22 listopada Lubartów obchodził 279 rocznicę nadania imienia miastu. Uczniowie II LO aktywnie włączyli się w przedsięwzięcia, które miały na celu przybliżenie i propagowanie historii i kultury Lubartowa.

17 listopada 2023 roku uczniowie klas pierwszych przystąpili do II Szkolnego Konkursu Wiedzy o Lubartowie. Jego celem była popularyzacja historii i zabytków miasta oraz sylwetek postaci zasłużonych dla Lubartowa. I. miejsce w konkursie zajęła Natalia Rysiowska z klasy 1 a, II. miejsce – Marcelina Sarna z 1 b, III. miejsce ex aequo: Alicja Łuszczyńska z kl. 1 b i Aleksandra Szczerba – uczennica klasy 1 a. Fundatorami nagród książkowych było Lubartowskie Towarzystwo Regionalne, a koszulki z logo miasta ufundował Urząd Miasta Lubartów. Wręczenia dyplomów i nagród dokonał dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie – Rafał Wrotkowski.

Młodzież naszej szkoły brała również udział w wydarzeniach organizowanych przez LTR. Uczniowie klasy II e złożyli wizytę w Muzeum Ziemi Lubartowskiej, gdzie wysłuchali wykładu Ewy Sędzimierz na temat dziejów Lubartowa, przyjrzeli się zdjęciom i dokumentom związanym z naszym miastem. Mieli też okazję obejrzeć wystawę obrazów lubartowianina Jerzego Knefla. Ponadto delegacja licealistów zwiedziła Bazylikę św. Anny, a w muzeum parafialnym podziwiała bezcenne eksponaty. Młodzież obejrzała zbiory zgromadzone na przestrzeni ostatnich trzystu lat, począwszy od unikalnych ornatów ofiarowanych kościołowi przez księcia Sanguszkę po osiemnastowieczne paramenty liturgiczne – monstrancje, kielichy, krzyże. O wszechstronnym charakterze ekspozycji świadczy wyjątkowy księgozbiór datowany od 1650 roku do czasów współczesnych. Znajdują się tam cenne publikacje w drewnianych oprawach pokrytych skórą: dawne księgi liturgiczne, księgi metrykalne czy dokumentacja kościelna.

Młodzieży dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy sukcesów.

W przygotowanie wydarzeń szkolnych zaangażowani byli uczniowie pod opieką Małgorzaty Chudzik, Barbary Kukier i Adama Małeckiego.

II LO