Uczniowie II LO w Czechach i Austrii

W dniach 17 – 19 kwietnia uczniowie klas Ig i IIIb odwiedzili Wiedeń – pełną przepychu stolicę Austrii oraz jeden z najbardziej malowniczych regionów Środkowej Europy – Morawy Południowe, nazywane często Czeską Toskanią. 

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Ołomuńcu, historycznej stolicy Moraw, gdzie mieliśmy możliwość zobaczenia Rynku Górnego z ratuszem oraz kolumną Trójcy Przenajświętszej, gotyckiej Katedry św. Wacława i Kościoła św. Maurycego. Następnie udaliśmy się do Brna – stolicy Moraw Południowych. Byliśmy pod wielkim wrażeniem licznych zabytków z dominującą twierdzą Spilberk i bardzo ładnym parkiem. Należy podkreślić, że wiele z zobaczonych przez nas obiektów zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Drugi dzień rozpoczął się od przejazdu reprezentacyjną Aleją Ring, która powstała w miejscu murów obronnych Wiednia. Do jej bogatej zabudowy należą m.in. Opera Wiedeńska, Teatr Zamkowy, gmach Parlamentu, Muzeum Historii Sztuki, Uniwersytet Wiedeński oraz Park Miejski ze słynnym „złotym Straussem”. W trakcie spaceru najsłynniejszymi ulicami i placami przez wiedeńską starówkę mogliśmy zobaczyć cesarską rezydencję Hofburg, dom Mozarta, Albertinę i Katedrę św. Szczepana – dumę i symbol miasta. 

Kolejnym punktem programu była wizyta w dawnej letniej rezydencji carskiej Schönbrunn. Zwiedzanie zespołu pałacowo – parkowego Habsburgów przybliżyło nam kulisy życia jednej z najpotężniejszych europejskich monarchii. Ten pełen wrażeń dzień zakończyła wizyta na wzgórzu Kahlenberg, miejscu, gdzie polski król Jan III Sobieski rozpoczął Odsiecz Wiednia. 

Ostatni dzień naszej wyprawy to już Morawy Południowe w Czechach, kraina bogata w zabytki, piękne krajobrazy i lokalny folklor. Największe wrażenie zrobił na nas Morawski Kras z przepięknymi Jaskiniami Punkevni. Przejście tzw. „suchą drogą” dało nam możliwość podziwiania niesamowitych nacieków – licznych stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów.

Wycieczka do Czech i Austrii okazała się dla wszystkich jej uczestników wielką przygodą, przyczyniła się również do integracji zespołów klasowych. Cieszymy się, że mogliśmy poczuć niepowtarzalny klimat Wiednia, miasta pałaców, ogrodów i wielkich muzyków, które nieustannie zachwyca odwiedzających go turystów.

II LO