Uczniowie II LO w europejskich stolicach

Chociaż początek roku szkolnego wiąże się z końcem lata i powrotem do nauki, grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie postanowiła udać się w drugim tygodniu września do trzech pięknych europejskich stolic – Budapesztu, Bratysławy oraz Wiednia.

Uczniowie klasy III g rozpoczęli swoją przygodę od zwiedzania stolicy Węgier. W Budapeszcie podziwiali najważniejsze turystyczne atrakcje miasta, w tym Zamek Królewski, który przez 700 lat był siedzibą węgierskich królów oraz kościół św. Macieja – miejsce koronacji i królewskich ślubów. Następnie uczniowie udali się w rejs po Dunaju, odwiedzili Basztę Rybacką i Parlament oraz udali się na Wzgórze Gellerta wznoszące się 130 m. nad Dunajem, skąd rozpościera się widok na panoramę miasta. Następnego dnia licealiści zwiedzili Plac Millenium wybudowany z okazji tysiąclecia Państwa Węgierskiego oraz Bazylikę św. Stefana, w której przechowywana jest najważniejsza narodowa relikwia, czyli zasuszona dłoń patrona świątyni, króla Węgier.

Z Budapesztu uczniowie wyruszyli do stolicy Słowacji, Bratysławy, gdzie odwiedzili parlament i Zamek Królewski oraz udali się na spacer uliczkami Starego Miasta.

Trzeci dzień wycieczki przeznaczony był na Wiedeń – stolicę Austrii. W programie zwiedzania znalazły się: budynek Parlamentu, Wiedeński Ratusz, Plac Marii Teresy, Katedra św. Szczepana oraz Hofburg, czyli zimowa rezydencja cesarskiej rodziny Habsburgów. Wieczorem licealiści udali się na wzgórze Kahlenberg, skąd Jan III Sobieski dowodził wojskami podczas tzw. odsieczy wiedeńskiej, a ostatni dzień wycieczki spędzili, podziwiając wnętrze i ogrody Pałacu Schönbrunn, czyli letniej rezydencji Habsburgów, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cztery dni spędzone na zwiedzaniu pięknych stolic Europy minęły niezwykle szybko, a wiedza i doświadczenia zdobyte podczas wspólnej podróży z pewnością na długo pozostaną w pamięci jej uczestników. Młodzieży towarzyszyli organizatorzy wycieczki i opiekunowie: Katarzyna Płaszczewska oraz Konrad Pcian.

II LO