Uczniowie II LO w międzykulturowym projekcie w Rumunii

 

W dniach od 19 do 27 października 2016 roku czterech uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie wzięło udział w międzynarodowej wymianie młodzieży „Should I stay or should I go?” w Busteni w Rumunii.

W wymianie uczestniczyło 45 osób, które reprezentowały 8 krajów: Bułgarię, Grecję, Włochy, Łotwę, Estonię, Hiszpanię, Polskę i Rumunię. Uczniowie II LO przyjechali do Rumunii pod opieką Anny Przybysławskiej. Celem międzykulturowego projektu było pobudzenie ducha wolontariatu, zachęcenie młodzieży europejskiej do aktywnego działania i mobilności w celu zwiększenia jakości projektów młodzieżowych.

Uczestnicy zapoznali się z programem Erasmus+ oraz wieloma formami pozaformalnego kształcenia, wykorzystywanymi do promowania aktywnego udziału w różnorodnych przedsięwzięciach, będących alternatywą dla biernego trybu życia i bezrobocia.

W trakcie wieczorów międzykulturowych uczestnicy mieli szansę zaprezentować swoje kraje, a także stereotypy, z jakimi spotykamy się na co dzień, myśląc o innych narodowościach. Polska grupa w kuchni pensjonatu przygotowała własnoręcznie pierogi ruskie oraz racuchy z jabłkami. Uczniowie przedstawili też skecz o naszych narodowych przywarach. Każdego dnia na warsztatach rozwijali swoje kompetencje dzięki dyskusjom, wykładom, grom, prezentacjom, symulacjom, odgrywaniu ról i zajęciom artystycznym.

Wszyscy uczestnicy wzięli udział w debacie mającej formę konkursu. Według wcześniej przedstawionych zasad każda grupa stanęła w szranki broniąc swojego zdania na temat wolontariatu.

Dwoje uczniów II LO, Oliwia Kuśmierzak i Janek Zegar, doszło do półfinału. Finał debaty odbył się w liceum w Busteni.

Uczestnicy wymiany wspominają: To były naprawdę bardzo pracowite dni. Na szczęście mogliśmy też oddawać się rozrywce. Wybraliśmy się nawet w góry, niezbyt wysoko, bo pogoda nam nie sprzyjała. Z duszą na ramieniu (a to dzięki wszechobecnym ostrzeżeniom przed niedźwiedziami, które w ubiegłym roku zaatakowały uczestników wymiany) dotarliśmy do przepięknego wodospadu Cascada Urlatoarea. Zwiedziliśmy też zamek Drakuli w Bran, urokliwe miasteczko Brasov oraz wspaniały zamek królów rumuńskich w Sinaia.

Ciężko było się rozstać, bo już drugiego dnia pozacierały się różnice, zniknęły obawy i zahamowania, wszyscy świetnie się zintegrowaliśmy. Opuszczaliśmy Busteni, życząc sobie nawzajem, żebyśmy jeszcze się spotkali.

W drodze powrotnej mieliśmy okazję zwiedzić Amsterdam. Miasto zauroczyło nas do tego stopnia, że zaczęliśmy nawet planować następny wyjazd. Kto wie? Może kiedyś będzie wymiana w stolicy Holandii…

Anna Przybysławska
rumunia-2016 rumunia-2016_02 rumunia-2016_03 rumunia-2016_04 rumunia-2016_05 rumunia-2016_06 rumunia-2016_07 rumunia-2016_08 rumunia-2016_09 rumunia-2016_10 rumunia-2016_11 rumunia-2016_12 rumunia-2016_13 rumunia-2016_14