Uczniowie II LO z wizytą w Lublinie

Klasa II j z II LO w Lubartowie 22 marca uczestniczyła w warsztatach w sądzie okręgowym. Uczniowie wcielili się w role ławników, oskarżonych, powodów i świadków. Dobrze, że była to tylko symulacja, bo oskarżeni zostali skazani na 3 lata więzienia.

W drodze powrotnej licealiści zwiedzili donżon — najstarszą zachowaną budowlę wzgórza zamkowego. Została wzniesiona na jego południowym zboczu prawdopodobnie w 2. połowie XIII wieku jako wieża obronno-mieszkalna.

Obecnie we wnętrzu wieży mieści się wystawa poświęcona więzieniu na zamku lubelskim od średniowiecza po rok 1954. Zwiedzając dawne więzienie, mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z turystów, który wyjawił nam, że w latach 50. jednym z osadzonych był jego ojciec.

Na koniec wycieczki zobaczyliśmy barwną Kaplicę Trójcy Świętej, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Na stronie internetowej zamku lubelskiego czytamy, że: „Doskonałe zespolenie gotyckiej architektury z bizantyńsko-ruską polichromią wnętrza czyni z niej zabytek unikatowy w skali międzynarodowej”.

Mimo rolniczych protestów blokujących przejazd aut osobowych do Lublina my dotarliśmy bez problemów zarówno do Lublina, jak i do Lubartowa. Opiekunami młodzieży były Agnieszka Budzyńska i Agnieszka Wasil.

II LO