Uczniowie II LO zwiedzili warszawskie muzea

Aby wykorzystać ostatnie ciepłe i słoneczne dni jesieni uczniowie klas III g i III j, pod opieką pań Barbary Kukier, Elżbiety Warszawskiej, Urszuli Żurawskiej i Bożeny Błonki, wybrali się do Warszawy. Program wycieczki był napięty i różnorodny, bowiem zakładał zwiedzanie Muzeum Flipperów i Muzeum Wojska Polskiego oraz wizytę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Dzień w stolicy rozpoczął się od Muzeum Flipperów. Pinball Station jest pierwszym Interaktywnym Muzeum Flipperów w Warszawie liczącym ponad 100 flipperów i gry arcade, które były do naszej dyspozycji. Przewodnik z pasją opowiadał nam o pochodzeniu i historii sprzętów, dzięki czemu mogliśmy powrócić do klimatu lat 80. i 90. XX wieku i przy okazji pograć na maszynach nigdzie już niedostępnych, takich jak Bord-Golf z 1933 roku. Wśród gier znajdowały się te kultowe, jak pac-man, i te nowoczesne, z motywami z kultowych filmów i seriali.

Kolejnym przystankiem w Warszawie było Muzeum Wojska Polskiego. Jest to jedyne muzeum w Polsce, które prezentuje zbiory poświęcone historii wojskowości od początków państwa polskiego do końca II wojny światowej. W podziw wprawiły nas ogromne i imponujące eksponaty, takie jak czołgi, samoloty, helikoptery, artyleria i śmigłowce oraz mniejsze, takie jak broń palna z różnych czasów, zbroje, hełmy mundury czy bogate zbiory pism i dokumentów.

Ostatnim celem podróży był Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie dzięki opowieściom przewodników poznawaliśmy historię narodu polskiego poprzez wędrówkę po miejscach spoczynku żołnierzy i osób cywilnych zasłużonych dla Niepodległej. Dlatego zatrzymaliśmy się m.in. nad grobami żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, w wojnie polsko-bolszewickiej czy w czasie II wojny światowej. Obowiązkowym punktem zwiedzania była Kwatera na Łączce – Kwatera Ł, czyli miejsce pochówku osób pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956. Tam obejrzeliśmy również Panteon, czyli Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.
Nasz pobyt w stolicy był dla nas cennym czasem – każdy miał okazję przeżyć chwile refleksji i zadumy nad historią naszego kraju, jak również mógł zrelaksować się i spędzić czas w gronie kolegów z klasy, czego ostatnio wszystkim nam bardzo brakowało.

Magdalena Różyk, kl. IIIj

+R
+R
+R
+R