Uczniowie Jedynki najlepsi w województwie w Sejmie

Z radością informujemy, że uczniowie naszej Szkoły, Julia Ozon i Wojciech Małyska, zostali posłami XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się 1 czerwca 2017 roku. W tym roku młodzież w wieku 13-18 lat mogła ubiegać się o mandat posła na XXIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, realizując temat zadania rekrutacyjnego pod hasłem: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Województwo lubelskie w pracach komisji problemowej reprezentowali: Julia Ozon i Wojciech Małyska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubartowie oraz Emilia Papiewska i Natalia Bukowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Rykach. Zwycięskie drużyny uczestniczyły w obradach komisji XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w dniach 13-14 maja 2017 roku. Pierwszego dnia młodzież spotkała się w Sulejówku, zaś 14 maja przybyli z całej Polski przedstawiciele młodzieży pracowali w gmachu Sejmu RP.

Był to czas nawiązania więzi z przedstawicielami innych województw, poznania zasad legislacyjnych, pracy w komisjach i podkomisjach. Przyszli posłowie i posłanki opracowali projekt uchwały, nad którym będzie obradował Sejm RP 1 czerwca br., ułożyli pytania do Pani Minister Edukacji oraz wyłonili przewodniczącego komisji, 3 marszałków i 3 przewodniczących podkomisji problemowych.

Chociaż Julka i Wojtek stanowili najmłodszy zespół, to prowadzący warsztaty zwrócili uwagę na ich aktywność i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że udział w pracach komisji pozwolił uczniom bliżej zapoznać się z procedurami demokratycznego tworzenia uchwał i zaowocuje kolejnymi, ciekawymi działaniami podejmowanymi przez młodzież w środowisku lokalnym.

Uczniowie naszej szkoły Julka Ozon i Wojtek Małyska realizowali projekt pod kierunkiem nauczycieli: Pani Bogumiły Antoniak, Pani Igi Mazurek-Rackiej i Pana Marka Góralskiego. Zrobili to wzorowo, o czym świadczy komentarz komisji oceniającej wykonaną pracę: „Projekt wykonany z bardzo dużym zaangażowaniem, plus za współpracę z lokalnymi mediami, różnorodność działań, zaproszenie do pracy wielu sojuszników; – mimo Waszego młodego wieku projekt wykonany bardzo starannie i na wysokim poziomi; – punkty ekstra za dołączenie tabeli z realizacji zadań projektu plus szczegółowe opisy do tych działań;”.

Gratulujemy młodym posłom i Ich opiekunom!

Materiał: SP1