Uczniowie odwiedzili więzienie

To był bardzo nietypowy tydzień w życiu uczniów I LO w Lubartowie. W środę i piątek nauczyciele wiedzy o społeczeństwie zabrali ich bowiem… do więzienia. Celem wyjazdu był areszt w Lublinie, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć, to co dzieje się za murami tego ośrodka. Oprócz walorów czysto edukacyjnych w postaci pogadanki na temat prawa karnego, można było również zobaczyć warunki bytowe osadzonych czy chociażby ich świetlicę.

To wszystko pozwoliło młodzieży poznać więzienną rzeczywistość nie tylko z perspektywy funkcjonariuszy, ale również osadzonych. Niezapomnianym przeżyciem było na pewno świadectwo jednego z osadzonych. Nie zabrakło przy tej okazji ciekawych pytań i spostrzeżeń.

Wizyta uczniów z „Chopina” w Lublinie była elementem realizacji Ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W SŁUŻBIE PRAWU”. ZS nr 2 w Lubartowie był pierwszą placówką licealną biorącą udział w tym programie i w związku z tym szkoła otrzymała specjalny certyfikat. W wycieczkach brali udział uczniowie klas II P, III H, III P I IV S. Wyjazd był możliwy dzięki zaangażowaniu Anny Lipki-Zielińskiej, a opiekę podczas niego pełnili także Artur Staszek i Kamil Kozioł.

ZS2