Uczniowie RCEZ na warsztatach działalności społecznej i obywatelskiej

W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej okres pandemii i czasowego ograniczenia pracy szkoły to nie tylko czas nauki zdalnej. Uczniowie mają również okazję do uczestniczenia w różnorodnych projektach rozwijających ich zainteresowania.

W ramach projektu Akcja 4.0 prowadzonych przez Fundację Tu i Tam uczniowie sześciu klas wzięli udział w 8-godzinnych warsztatach dotyczących działalności społecznej i obywatelskiej. Podczas zajęć mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat różnych form działalności społecznej, poznać prawa i obowiązki wolontariusza, metody pracy wolontariackiej oraz dowiedzieć się, jak organizować wydarzenia na rzecz pomocy innym. Koordynatorkami tego projektu były Panie Antonina Telicka – Bonecka oraz Katarzyna Pióro.

Innym projektem, który odbył się w grudniu w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej, był I Dzień Przyjaźni. Organizatorem wydarzenia był nauczyciel języka angielskiego – Pan Łukasz Bzowski. Tego dnia uczniowie trzech klas technikum zawodowego uczestniczyli w zdalnym spotkaniu z filologiem Panią Wiktorią Staszkiewicz i Panią Justyną Ryń – lektorką języka włoskiego. Obie panie przeprowadziły zdalne wykłady z historii, geografii i kultury Rosji i Włoch.

Pani Wiktoria w swojej prezentacji przedstawiła zarys historyczny pierwszego państwa ruskiego oraz dalsze dzieje Rosji, począwszy od czasów panowania dynastii Romanowów do czasów współczesnych i rządów Władimira Putina. Opowiadała również o symbolach narodowych Rosji, rosyjskiej kuchni, zwyczajach i tradycjach. Wiele uwagi poświęciła także ogromowi zabytków Rosji i miejsc wartych zobaczenia, takich jak Moskwa, Petersburg czy daleka, ale jakże urokliwa Syberia.

Druga prelegentka, Pani Justyna, opowiadała o genezie powstania państwa włoskiego, omówiła włoskie symbole narodowe oraz zaprezentowała melodię hymnu włoskiego. Przedstawiła także historię najciekawszych zabytków Włoch, które każdy turysta podróżujący po Italii powinien zobaczyć. W opowieści o kulturze Włoch nie mogło zabraknąć historii najpopularniejszego dania kuchni tego kraju, czyli pizzy.

Oba projekty cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczniów. Dzięki zaangażowaniu organizatorów obu wydarzeń młodzież mogła rozwijać swoje zainteresowania, poznać inne kultury czy wirtualnie zwiedzić zabytki innych krajów.

RCEZ