Uczniowie RCEZ w finale konkursu OKAWANGO

Dominika Brzezowska, Łukasz Buczyński i Kamil Babiak, uczniowie klasy czwartej Technikum Zawodowego kształcącego w zawodzie technik ekonomista, zakwalifikowali się do finału VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej OKAWANGO, który odbędzie się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach pod Kielcami. Organizatorami wydarzenia są Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego i Wydawnictwo Nowa Era.

W pierwszym etapie konkursu uczniowie przygotowali autorskie prace. Dominika Brzezowska skupiła się na zagadnieniu pozyskiwania bogactw Ziemi i jego wpływuna lokalną społeczność, na przykładziewybranego obszaru. Kamil Babiak opracował geologiczną historięgminy Ostrówek, natomiast Łukasz Buczyński rozważył problem ewolucji geologicznej gminy Michów pod kątem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Młodzi pasjonaci geografii wykazali się aktualną wiedzą dotyczącą zagadnień geologii ogólnej, procesów kształtujących powierzchnię Ziemi i znajomości regionu. Samodzielnie zebrali informacje, często niedostępne w bibliotece czy Internecie, następnie uporządkowali je i zaprezentowali w swoich pracach; rezultaty tychże sprawdzali wykwalifikowani geolodzy i eksperci. Aby zakwalifikować się do drugiego etapu, należało uzyskać 50 punktów. Nasi reprezentanci otrzymali: Kamil Babiak 85 punktów, co dało mu piętnastą lokatę, Dominika Brzezowska oraz Łukasz Buczyński z 80 punktami uplasowali się na dziewiętnastej i dwudziestej pozycji. Warto podkreślić, iż nasi uczniowie po weryfikacji I etapu konkursu, znaleźli się w śród 45 osób zakalikowanych do etapu II – finałowego.

Przed Dominiką, Łukaszem i Kamilem zatem kolejne, równie wymagające zadanie– samodzielne opracowanie tematów ogłoszonych przez organizatorów, następnie rozwiązywanie testu na temat procesów zachodzących na Ziemi, historii Ziemi oraz surowców naturalnych leżących na terenie Polski. Dominice, Kamilowi i Łukaszowi serdecznie gratulujemy awansu
i życzymy sukcesu w finale.

Katarzyna Malczewska