Uczniowie RCEZ w Oświęcimiu

Uczniowie klasy II Technikum Zawodowego kształcącego w zawodzie technik handlowiec w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie w dniach 27-28 września   uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Zatoru.

Cel wyjazdu miał charakter dydaktyczno- rekreacyjny. Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu odwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau, gdzie pod okiem przewodnika zgłębiali wiedzę z historii II wojny światowej. Zwiedzanie Miejsca Pamięci odbyło się zgodnie ze specjalnie opracowanym programem przygotowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Dla właściwego zapoznania się z tym miejscem, uczniowie zwiedzili dwie części byłego obozu. W Auschwitz I mieli okazję zobaczyć symboliczną bramę „Arbeit macht frei”, model komory gazowej, zapoznać się z tematyką reżimu obozowego, warunkami egzystencji w obozie i posłuchać o eksperymentach medycznych. W Auschwitz II-Birkenau ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiła Brama Śmierci i rampa, na której dokonywano selekcji oraz ruiny komory gazowej i krematorium. Przebywając na terenie Muzeum wychowankowie zachowali się z należytą powagą i szacunkiem. Ta wizyta z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci.

Drugiego dnia uczniowie mieli możliwość zintegrowania się i zabawy w największym w Polsce parku rozrywki „Energylandia”. Poprzez korzystanie z ekstremalnych atrakcji mieli okazję lepiej się poznać, wspólnie spędzić czas i zacieśnić koleżeńskie relacje. Miejsce to wyzwoliło w uczniach same pozytywne emocje i dostarczyło wiele niezapomnianych wrażeń.

RCEZ