Uczniowie z Chopina i program „W Służbie Prawu”

We wtorek 19 marca klasy II P oraz III S z ZS nr 2 w Lubartowie wybrały się na wyjazd edukacyjny do Aresztu Śledczego w Lublinie. Był on możliwy dzięki temu, że szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanym z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W Służbie Prawu”.

Uczniowie znaleźli tam odpowiedzi na wszelkie pytania związane z systemem więziennictwa. Zostali oprowadzeni po jednostce celem ukazania im jak wygląda życie oraz praca w tego rodzaju aresztach śledczych. Dowiedzieli się jakie warunki mają aresztowani w celach, jakie są zasady widzenia, jakie posiadają prawa oraz obowiązki i, co jest bardzo ciekawym elementem, zaczerpnęli wiedzę na temat tego jak wygląda zwykły dzień z perspektywy osoby zatrzymanej oraz pracownika, czy funkcjonariusza Służby Więziennej.

– Wycieczka przebiegła w przyjaznej i dobrej atmosferze z nutą edukacji o tym, jak nie powinniśmy się zachowywać, żeby nie spotkała nas w przyszłości kara w postaci osadzenia w areszcie śledczym. Taki rodzaj edukacji obywatelskiej z pewnością podwyższa oraz urozmaica świadomość każdego z nas. Taka wiedza będzie nas skłaniała do refleksji, czy rzeczywiście opłaca się popełniać przestępstwa, a także ukazuje nam, jak wygląda życie ludzi, którzy zbłądzili i popełnili przestępstwa. Daje nam odpowiedź na zapytania, które rodzą nam się w głowach na temat funkcjonowania jednostek tego rodzaju, w dodatku możemy to wszystko dzięki takiej wycieczce zobaczyć na żywo i praktycznie zapoznać się z regułami obowiązującymi w aresztach śledczych.– mówili po przyjeździe uczniowie z „Chopina”.

Opiekunami na wycieczce byli nauczyciele: M. Sabat, J. Góźdź, M. Trochimiuk, T. Prażmo.

ZS2