Uczniowie z II LO na tropie historii i literatury w Warszawie

Uczniowie klasy IV b z II LO w Lubartowie 19 października uczestniczyli w wyjeździe do Warszawy, by jeszcze przed egzaminami maturalnymi przypomnieć historię i losy polskich Żydów w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz poznać teatralną realizację klasyki polskiej literatury romantycznej, czyli dramatu „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Tuż po przyjeździe do stolicy maturzyści zwiedzili Muzeum POLIN, gdzie poznawali ponad tysiąc lat dziejów Żydów mieszkających na polskich ziemiach. Z pewnością wizyta w tej nowoczesnej instytucji kulturalnej pozwoliła wszystkim lepiej zrozumieć kulturę żydowską oraz zdać sobie sprawę z jej znaczenia w historii naszego narodu.

Długo wyczekiwanym punktem programu wycieczki był jednak spektakl „Kordian” w Teatrze Narodowym, sztuka, która – jak twierdzi sam reżyser Jan Englert – „obrazuje zarówno polskie piekło, jak i polskie niebo”. W główne role wcielili się wybitni polscy aktorzy m. in.: Danuta Stenka, Ewa Wiśniewska, Jerzy Radziwiłłowicz, Mariusz Bonaszewski czy też Marcin Hycnar, których gra budziła podziw całej publiczności. To wspaniałe widowisko pomogło maturzystom odświeżyć treść i problematykę dramatu Słowackiego, ale też zainicjowało wiele pytań o narodowe stereotypy, kompleksy czy słabości. Nowatorska interpretacja „Kordiana” zmusiła wszystkich do refleksji nad kondycją polskiego społeczeństwa, jednocześnie zachwycając swym rozmachem oraz oryginalną realizacją scen z dramatu Juliusza Słowackiego.

Ta być może już ostatnia dla maturzystów szkolna wycieczka była z pewnością odskocznią od intensywnych przygotowań do sesji maturalnej, ale też – a może i przede wszystkim –  szansą na  poszerzenie horyzontów myślowych. Opiekunami uczniów byli wychowawczyni Aleksandra Solarz i dyrektor Rafał Wrotkowski.

Karolina Markiewicz, klasa IV B